Edi Rama: Kurrë nuk mendoja se do më vinte për të vjellë nga një çmim Nobel

Kryeministri Edi Rama ka reaguar ashpër për dhënien e çmimit Nobel për letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke. Fituesi Handke njihet si një autor që ka adhuronte kasapin e Ballkanit, Sllovoda Milosheviç dhe u jep të drejtë serbëve për masakrat ndaj shqiptarëve dhe boshnjakëve.

“Kurrë nuk kam menduar se do të ndjeja të vjella për shkak të Çmimit Nobel. Por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës që jetojmë.

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë është një zgjedhje e turpshme e Akademisë Suedeze. Nuk mundet që të jemi kaq të mpirë ndaj racizmit  dhe gjenocidit”,- shkruan kryeministri Edi Rama në Twitter.

Lexoni edhe…