E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Zgjerimi

Etiketim: zgjerimi

“Euractiv”: Dështojnë përfundimisht bisedimet për zgjerimin

Analisti dhe gazetari, Gerardo Fortuna, shkruan për “Euractiv” se “kanë dështuar përfundimisht bisedimet në Bruksel për zgjerimin e Bashkimit Evropian, me hapjen e negociatave...

Reuters: Shqipëria, një ndër vendet më të korruptuara të Europës

Zgjerimi i BE-së, ende shihet si diçka e largët dhe jo e sigurtë për vetë bllokun. Deklarata e Presidentit francez, Emmanuel Macron, për pezullimin...

Franca nuk dëshiron zgjerimin e BE-së me vendet e Ballkanit

Të hënën e ardhshme, më 29 prill, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin në Berlin krerët e qeverive...

Parlamentet e BE: Të vijojë zgjerimi, por na duhet stabiliteti në...

Konferenca e Kryetarëve të Parlamenteve të Vendeve Anëtare të BE në përfundim të Takimit të Vienës, më 8-9 Prill 2009, bën thirrje për vijimin...

Vendet e Ballkanit “mërzisin” Rusinë, Putin: Zgjerimi i NATO-s, strategji shkatërruese

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pretendonte se zgjerimi i NATO-s në Evropën Lindore është një "strategji shkatërruese", e cila po rrit "mosbesimin dhe tensionet". Deklaratat...

KE publikon axhendën: Zgjerimi jo pjesë e diskutimeve në Samitin e...

Edhe pse vendimi për shtyrjes e çeljes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë në BE u la viti 2019, sot dhe nesër Këshilli...

Zgjerimi i BE-së! Raporti: Shqipëria dhe ambiciet politike, vendi rrezikon…

Shqipëria dhe Bosnje-Hercegovina mund të mos jenë në gjendje të përmbushin kriteret për pranimin në BE para vitit 2050, ku studimi veçon ambiciet politike...

Zgjerimi i bllokut të BE-së, vala jo përpara 2025

Bashkimi Europian nuk ka plane që të zgjerohet përpara vitit 2025. Vendet që aspirojnë duhet të presin, sidomos ato të Ballkanit Perëndimor. Këtë e...

Integrimi, Gjosha: Rama të mos fajësojë BE, por të përmbushë detyrimet

Flet për "Koha Jonë", ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha: Bashkë me një grup ekspertësh, kemi lënë një dokument strategjik për çeljen e negociatave Intervistoi: Redjon...

BE mund të “zëvendësojë” Britaninë me … Maqedoninë! Kërkesa për Shqipërinë

Maqedonia ka shtrënguar përpjekjet e saja për t'u bashkuar me Bashkimin Europian. Vendi po dyfishon përpjekjet për të "zëvendësuar" Mbretërinë e Bashkuar si anëtari i...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...