E dielë, Nentor 17, 2019
Ballina Etiketimet Virozat

Etiketim: virozat

Mjekët paralajmërojnë: Tregoni kujdes ndaj virozave të stinës

Reshjet e para të nëntorit duket se janë një sinjal i mirë për të ndalur fluksin e pacientëve nëpër spitale. Vera e tejzgjatur me temperatura...

Virozat, shenjat që nuk duhen neglizhuar

Ndryshimi i temperaturave është bërë shkak për shfaqjen e virozave tek të vegjlit. Mjekët pediatër apelojnë prindërit që të qëndrojnë larg medikamenteve dhe t’i...

Virozat, 250 vizita në ditë tek Urgjenca e Pediatrisë

Ekspozimi i pakujdesshëm në diell i të vegjëlve, si dhe temperaturat e larta kanë sjellë fluks fëmijësh që paraqiten në pediatri për ndihmë mjekësore. Rreth...

Si të mbrohemi nga virozat e ndryshimit të stinëve?!

Kur vjen puna te ndryshimet sezonale, tranzicioni nga stina e dimrit tek ajo e pranverës, është një nga më të periudhat më të bukurat,...

Mos e ndani mjaltin dhe limonin në këto ditë virozash

Prindërit i trajtojnë fëmijët që kanë kollë me shurup, në vend të trajtimit “tradicional” me mjaltë e limon, thonë doktorët. Dr Oliver Bevington, pediatër, thotë...

Virozat tek fëmijët, fluks vizitash në pediatri me temperaturë e lotim...

Ulja e temperaturave dhe frekuentimi i çerdheve e kopshteve favorizon përhapjen e virozëve të stinës tek fëmijët. Në një ditë, mesatarisht 30 fëmijë kërkojnë...

Temperaturat shtojnë virozat, spitali i Fierit mbushet me fëmijë

Virozat kanë prekur një numër të madh të fëmijëve në Fier. Korridoret e spitalit janë mbushur me nëna që mbajnë të vegjlit në krahë....

Shëroni acarimin e fytit me kura natyrale

Çdokush prej nesh në një moment, sidomos kur zgjohemi nga gjumi ka acarim të fytit. Kjo shenjë është sinjali i parë që tregon se...

Virozat e dimrit tek fëmijët e vegjël, prindër ndiqni këshillat e...

Në periudhën e dimrit dhe fillimit të pranverës, gripi ose influenza është infeksioni viral, i cili haset më shpesh në moshat fëminore. Janë infeksione virale...

FOTOLAJM/ Në Urgjencën e Pediatrisë, s’ka mjaftueshëm mjekë

Virozat mbipopullojnë Urgjencën e Pediatrisë, duke bërë që në fundjavë situata të jetë alarmante. Për të marrë shërbim në urgjencë ditën e djeshme kanë...

EDITORIAL

Mirush Kabashi: 23 vjeçarja e diplomuar, pa punë dhe në mjerim ekonomik i jep fund jetës

 Nga Mirush Kabashi  Adela Gjoka, një vajzë vetëm 23 vjeçe nga Rrësheni i dha fund jetës në kushtet...

FORUM

Ekipi francez kërkon takim urgjent me Fevziun: Duam librin “Tirana e Nonës”!

Sot në mesditë, ekipi kampion i botës, Franca, zbriti në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Sapo u akomodua në...

Armando Duka në stadium, përtej urrejtjes së kritikëve dhe dashurisë sezonale të brohoritësve

Nga Lorenc Vangjeli - Janë të rrallë njerëzit në Tiranë, qëndrimi ndaj të cilëve vendoset jo prej tyre...