E mërkurë, Nentor 20, 2019
Ballina Etiketimet Veton Surroi

Etiketim: Veton Surroi

Ne dhe ata: fërkimi i identiteteve të dy shteteve të shqiptarëve

Nga Veton Surroi Tirana dhe Prishtina zyrtare do t’i ndihmonin vetes po qe se debatin publik e shndërrojnë në konsultim të ndërsjellë 1. Shqiptarët e Shqipërisë besojnë...

Surroi për akuzat e Ramës: Kosova s’u vetëpërjashtua nga minishengeni, s’ka...

Kryeministri Edi Rama është përfshirë në replika me presidentin e Kosovës Hashim Thaçin dhe kreun e LDK-së Isa Mustafa, pas refuzimit që Kosova i...

Pluhuri i Murit të Berlinit

Nga Veton Surroi Një pamje e Evropës dhe Kosovës në të nga ëmbëltorja “Elida” 1. Ditën që ra Muri i Berlinit di saktësisht se kam ndier të...

Pluhuri i Murit të Berlinit, tri dimensione

Nga Veton Surroi Një pamje e Evropës dhe Kosovës në të nga ëmbëltorja “Elida” 1. Ditën që ra Muri i Berlinit di saktësisht s'e kam ndier të...

Veton Surroi: Kosova si Norvegjia, Serbia si Zvicra

Në vend të procesit të integrimit evropian u dha një propozim për inkuadrim në tregun e përbashkët evropian. E mundur? Nga Veton Surroi 1.  Maqedonia Veriore (atëbotë...

U bllokuan nga Franca, Shqipëria e Maqedonia të kërkojnë një kontratë...

Nga Veton Surroi Meqë Shqipëria e Maqedonia Veriore u bllokuan nga Franca, duhet të kërkojnë një kontratë të re evropiane. Mbase në Berlin? 1. Është diçka që...

Veton Surroi: Pas refuzimit, aplikimi në konsullatën tjetër evropiane

Nga Veton Surroi - Meqë Shqipëria e Maqedonia Veriore u bllokuan nga Franca, duhet të kërkojnë një kontratë të re evropiane. Mbase në Berlin? 1. Është diçka...

Surroi: UÇK-ja ka qenë pakicë, ka luftuar, por nuk e ka...

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi, deklaron se askush nuk ka kërkuar që në çështje të mëdha të jenë bashkë “krahu i luftës” dhe “i...

Ta bëjnë këtë vend normal apo ta lënë siç është

Nga Veton Surroi LVV-ja dhe LDK-ja kanë para vetes vetëm një alternativë: ta bëjnë këtë vend normal apo ta lënë kështu si është. 1. Në Kosovë, më...

Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe ideja “Novi-Sad”

Nga Veton Surroi Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të nënshkruajnë aspiratat për treg të përbashkët. Si tutje me një ide lehtë të thyeshme? 1. Thuhet (si...

EDITORIAL

Kriza zgjidhet vetëm me zgjedhje urgjente, të parakohshme

Tashmë nuk mban më “ujë pilafi”, në Shqipëri kriza po shkon drejt rrënimit të ekonomisë, demokracisë dhe...

FORUM

Paloka: Pse e zgjat kot Rama shkarkimin e Presidentit?!

Nga Edi Paloka* Nuk e kuptoj cfare shqetesimi ka Rama per shkarkimin e Presidentit?! Cfare rendesie ka cfare...

Përse duhet vlerësuar dhe mbështetur Presidenti Meta

Prof. Lisen BASHKURTI Mbas pështjellimeve institucionale dhe politike, mbas kaosit opinional dhe mediatik është përsëri Presidenti Meta që...