E martë, Korrik 23, 2019
Ballina Etiketimet Venezuele

Etiketim: venezuele

Venezuelë, Juan Guaido udhëton me një astrologer

Presidenti i Venezuelës , Juan Guaido udhëton me një astrologër ndërkohë që kërkon të kërkojë mbështetës për të hedhur poshtë presidentin Nikolas Maduro. Në...

Radhë për naftë në Venezuelë – Vendi i OPEC mbetet pa...

Venezuela po përjeton një situatë të jetuar më parë, sado paradoksale që mund të duket. Një prej vendeve më të mëdha prodhuese të naftës...

Tregu i pronave në Venezuelë – Investitorët i “dynden” ndërtimit

Tregu i pronave në Venezuelë ka tërhequr shumë investitorë, ndërkohë që vendi ndodhet në krizë ekonomike dhe vuan sanksionet e Shteteve të Bashkuara.  Në...

SHBA bisedime me Rusinë për krizën në Venezuelë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo pritet të bisedojë sot me homologun e tij rus në klimën e tensioneve që kanë përfshirë Venezuelën. Ndërkohë, Këshilltari...

Venezuelë, Guaido: Maduro donte t’ia mbathte, sot është fshehur

Lideri i opozitës dhe presidenti i vetëshpallur i Venezuelës, Juan Guaido, ka ftuar qytetarët e venezuelës të zbresin në shesh në kuadër të operacionit...

Ndihma ndaj Maduros, Trump kërcënon Kubën me sanksione

Presidenti Donald Trump kërcënoi me vendosjen e embargos në Kubë, të martën pas pretendimeve që qeveria komuniste po ndihmon regjimin socialist të liderit Nikolas...

Thirrje për grusht shteti, Rusia: Opozita venezueliane e dhunshme

Ministria e Jashtme e Rusisë ka akuzuar të mërkurën opozitën në Venezuelë për përdorim të dhunës, në atë që e quajti se po tërheq...

VIDEO e tmerrshme/ Ja si blindat e ushtrisë së Maduros, sulmojnë...

Rrjetet televizive botërore po transmetojnë pamje të tmerrshme të dhunës që forcat qeveritare të Presidentit Maduro po përdorin kundër mbështetësve të opozitës në Venezuelë. Prej...

A po kthehet Venezuela në një konflikt mes fuqive të mëdha?

Muajt e fundit, administrata Trump ka shprehur besimin se regjimi i Maduros në Venezuelë po shembet. Por me rritjen e pranisë ushtarake ruse në...

Trump: Mund ta diskutoj me Putin dhe Xi për Venezuelën

Presidenti amerikan Donald Trump tha këtë të shtunë se për situatën në Venezuelë, krizën në këtë vend, mund të bisedojë me kreun e shtetit...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Agim Nesho: Departamenti i Shtetit braktis demokracinë në Shqipëri

Nga Agim Nesho (Ish-ambasador në OKB dhe në SHBA. Shkrimi është botuar në revistën amerikane Foreign Policy) Shumë është...

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...