E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Vatra

Etiketim: vatra

Prezantohet në New York libri, “Koha e shfarosjes” me autor Sokol...

Emri i tij nuk është i panjohur në Shqipëri. Veçanërisht në qarqet mediatike dhe universitare. Sokol Paja është një gazetar dhe intelektual shqiptar që...

Memoriali turk/ VATRA apel Ramës: Hiq dorë nga simbolikat që dëmtojnë...

Federata Panshqiptare e Amerikës “Vatra” tha se distancohet dhe dënon përdorimin nga qeveria e Shqipërisë të simbolikave që dëmtojnë të ardhmen evropiane të vendit. Në...

Vatranët rreth “Vatrës” nën rrezet e “Diellit”

Nga New York, Resmi Çorbaxhi Pas hidhësisë së dimrit te gjatë dhe erës së ftohtë të oqeanit, retë janë carë duke premtuar një ditë të...

Dielli që na e ngroh VATRËN

Shkrimi është Fitues i Çmimit të Parë në Konkursin Letrar për nder të 110-vjetorit të fillimit të botimit të Gazetës “DIELLI” – Boston –...

Konferencë shkencore për 110-vjetorin e gazetës “Dielli” në SHBA

Në Manhatan SHBA u mbajt sot konferenca shkencore për 110-vjetorin e gazetës “Dielli”, një nga mediat historike me rëndësi për shqiptarët e Amerikës, por...

Agim Karagjozi, mentori i Patriotizmës Shqiptare

PJESA E TRETE/Në 110 vjetorin e gazetës DIELLI Agim Karagjozi - Ish Kryetari i Federatës Pan – Shqiptare – VATRA – Mentori i Patriotizmës Shqiptare Nga...

Kontributi i VATRËS në Konferencën e Paqes në Paris 1919     

 Në 110 vjetorin e gazetës DIELLI/Pjesa e Dytë  Nga Mal Berisha*   Historia e”Vatrës” dhe “Diellit” bëjnë pjesë në fondin e artë të historisë së përpjekjeve shqiptare...

VATRA – “Qeveria shqiptare” në mërgim

Pjesa e Parë/ Në 110 vjetorin e gazetës DIELLI Nga Mal Berisha* Hyrje Federata Pan – Shqiptare VATRA e Amerikës dhe organi i saj botues “DIELLI” kanë...

Vatra dhe Rrënjët Shqiptare: Fitorja do të jetë me studentët!

"Federata Panshqiptare e Amerikës Vatra dhe Organizata Rinore Rrënjët Shqiptare - Albanian Roots mbështesin pa asnjë rezervë protestat studentore në Shqipëri, si shprehja më...

Presidenti: Organizata “Vatra” mbështetje për çështjen shqiptare

Gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Presidenti Ilir Meta, veç aktiviteteve në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, ka zhvilluar dhe takime me...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...