E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Varfëria

Etiketim: varfëria

7 nga 10 rumunë janë aq të varfër sa mezi blejnë...

7 nga 10 rumunë, vitin e kaluar nuk ia dolën të blinin ushqime, produkte të kujdesit shtëpiak dhe të paguanin në kohë faturat dhe...

Varfëria/ Ja sa njerëz jetojnë nën kufirin minimal të jetesës

A po ndjekin fëmijët shkollën? A kanë familjet qasje në ambientet e kujdesit shëndetësor? A po marrin komunitetet ujë të pastër, rregullisht dhe energji...

Nga gjithë nevojat, varfëria është ajo që na mëson më tepër

Disa thënie të veçanta nga Zhyl Vern “Duket si diçka e zgjuar të marrësh parasysh çdo gjë të keqe nga fillimi dhe të lësh çdo...

Manjani: Askush nuk merret me varfërinë

Përmes një postimi në facebook, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thotë se askush nuk merret me varfërinë. Sipas tij, ''sa më shumë të varfër të...

Varfëria të ngulet në gjene

“Varfëria mund të lërë gjurmë të përhershme në ADN-në tonë”, thonë shkencëtarët. Studime të shumta kanë treguar se çfarë ndikimi të ndjeshëm mund të...

Shifrat, varfëria mes të paarsimuarve

Të ardhurat e popullsisë varen nga niveli i arsimimit. Sipas INSTAT, mbi 48% e të varfërve në kryeqytet janë me arsim fillor dhe 15.2%...

Si ndikon varfëria në zhvillimin e hershëm të trurit?

Rritja në një familje më pak të begatë mund të ketë një ndikim negativ në tru, tregon një studim për ndikimin e statusit socio-ekonomik...

Shqiptarët, populli më diskriminues në Europë ndaj të varfërve

Të jesh pa të ardhura apo pa një punë në Shqipëri ke më shumë mundësi të ndihesh i diskriminuar se në çdo vend tjetër...

“Varfëri e tejskajshme”, Rama jep lajmin e mirë për familjen e...

Kryeministri Edi Rama dy muaj më parë publikoi një video në Facebook nga vizita që zhvilloi në një familje në Vlorë. Familja e Niko...

Tërmeti me pasoja, thellon varfërinë

1 mijë lëkundjet nga tërmeti që mbajnë të mbërthyer Shqipërinë prej 2 muajsh, pasojat janë të frikshme. Familja Keta në Bulqizë, përveç varfërisë dhe...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...