E dielë, Nentor 17, 2019
Ballina Etiketimet USA

Etiketim: USA

Acari po afron

Një valë e ftohtë pritet që të zbresë në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në fund të kësaj jave, duke sjellë...

Armëpushim apo ndërprerje e përkohshme?

SHBA dhe Turqia kanë arritur dje marrëveshje për armëpushimin në veri të Sirisë. Deri tani janë shënuar vetëm shkelje sporadike të marrëveshjes. Forcat kurde...

Pence drejt Turqisë, thirrje për armëpushim me kurdët

Zyrtarët turq thonë se Presidenti Recep Tayyip Erdogan, do të takohet me Nënpresidentin, Mike Pence dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, gjatë vizitës...

“The Secret Riscue”, tregim dramatik kushtuar shqiptarëve që shpëtuan 30 amerikanë...

Nga Skifter Këlliçi, Boston Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nga 8 nëntori i vitit 1943 deri më 6 janar të vitit 1944. Një avion luftarak...

Prezantohet në New York libri, “Koha e shfarosjes” me autor Sokol...

Emri i tij nuk është i panjohur në Shqipëri. Veçanërisht në qarqet mediatike dhe universitare. Sokol Paja është një gazetar dhe intelektual shqiptar që...

SHBA përkujton Shën Nënë Terezën

Në 3-vjetorin e shenjtërimit të Shën Nënë Terezës, Ambasada Amerikane në Tiranë ka përkujuar një foto e cila daton 44 vite më parë, ku...

Rriten tensionet midis dy ekonomive më të mëdha në botë

Shtetet e Bashkuara e kanë emëruar zyrtarisht Kinën si një “manipuluese të monedhave”, një masë e cila do të intensifikojë tensionet midis dy ekonomive...

Pas rizgjedhjes për një mandat të dytë, Veliaj ftohet në SHBA...

Pas marrjes së votëbesimit nga qytetarët edhe për një mandat të dytë në krye të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj është ftuar në Shtetet...

SHBA-Turqisë: Jo armë ruse, blini raketat amerikane

Shtetet e Bashkuara u dhanë ultimatum Turqisë: Nëse blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër saj. Ankaraja...

Kandidatja e parë për Presidente e SHBA-së

Kamala Harris, senatore demokrate që përfaqëson Kaliforninë ka deklaruar se do të kandidojë për Presidente të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në zgjedhjet e...

EDITORIAL

Mirush Kabashi: 23 vjeçarja e diplomuar, pa punë dhe në mjerim ekonomik i jep fund jetës

 Nga Mirush Kabashi  Adela Gjoka, një vajzë vetëm 23 vjeçe nga Rrësheni i dha fund jetës në kushtet...

FORUM

Ekipi francez kërkon takim urgjent me Fevziun: Duam librin “Tirana e Nonës”!

Sot në mesditë, ekipi kampion i botës, Franca, zbriti në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Sapo u akomodua në...

Armando Duka në stadium, përtej urrejtjes së kritikëve dhe dashurisë sezonale të brohoritësve

Nga Lorenc Vangjeli - Janë të rrallë njerëzit në Tiranë, qëndrimi ndaj të cilëve vendoset jo prej tyre...