E martë, Qershor 18, 2019
Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Fluks në Universitete – Shtyrja e aplikimeve, 500 maturantë për 8...

Universiteti i Tiranës po përballet me fluks aplikimesh, pas vendimit të Ministres Nikolla për të plotësuar kuotat bosh të mbetura për maturantët. Në Fakultetin...

Publikohen afatet e fundit për regjistrimin në universitete

14 tetori është afati i fundit për regjistrimin në universitete për të gjithë studentët e shpallur fitues në raundin e dytë, e ndarë në...

Përplasje mes ministres dhe pedagogut: Jeni si polic që numëron protestuesit

Pedagogu Arlind Qorri dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla kanë pasur një debat me tone të forta për ligjin e arsimit të lartë mbrëmjen...

Kuotat bosh në universitete, publikohet kalendari i aplikimeve për raundin e...

Publikohet kalendari i aplikimeve në Universitet për raundin e dytë. Agjencia Kombëtare e Provimeve ka bërë të ditur se duke filluar nga dita e...

Krime në universitete/ Specialisti thirrje Ramës: Disa drejtues të Arsimit të...

Drejtori i Institutit për Politikat e Sigurisë, Hjro Limaj ka ngritur alarmin që me universitetet është duke u bërë një krim, aty ku sipas...

Nesër nis aplikimi për universitete, ja procedurat

Diten e enjte nis aplikimi i maturanteve me notë mesatare mbi 6 në portalin e Maturës Shtetërore matura.qsha.gov.al, për të ndjekur studimet e larta...

Reformë edhe në Universitete – Grup pune për përgatitjen e programit...

Reforma në drejtësi po sjell edhe ndryshime në Universitetin e Tiranës. Rektori, Mynyr Koni, bëri me dije se Fakulteti i Drejtësisë ka ngritur një...

Për mësuesit arsimimi nuk përfundon në universitet

Nga Fran GJOKA/Përvetësimi i metodologjisë se mësimdhënies e mësimnxënies, përpunimi shkallë - shkallë i metodave që kanë ne qendër nxënësin, që venë në lëvizje...

A po “vazhdojnë” regjistrimet në universitetet private

Zhurma e madhe e regjistrimit të të rinjve u sfumua pas ngjarjeve të ditëve të fundit si përmbytjet dhe zgjedhjet në SHBA. Por ndërkohë...

Pranimet në Universitete, LSI kërkon seancë me Nikollën

Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), përmes deputetes Kejdi Mehmetaj, ka kërkuar në Kuvend një seancë me pyetje-përgjigje me ministren e Arsimit dhe Sportit, Lindita...

EDITORIAL

Ça del te filxhani i kryeministrit pas BILD?!

Sot gazeta më e madhe në Europë, gjermania BILD, publikoi përgjime të reja. Para disa ditëve ajo...

FORUM

Detyrimet e Ramës, gati hapja e burgjeve!

Nëse i bën një shoshitje fjalimeve të maskuara si ‘elektorale’ të Edi Ramës nëpër Shqipëri, ajo që...

Britania po largohet nga BE, por jo nga Evropa

Nga Malcolm Rifkind Në politikën britanike, asgjë nuk ka qenë më e njëjtë që nga referendimi i vitit...