Ballina Etiketimet Universitete

Etiketim: Universitete

Mungesë literature në universitete, studentët ngrenë shqetësimin për titujt e rinj

Në përfundim të vitit akademik, studentët e fakultetit të Historisë dhe Filologjisë shprehin shqetësimin për mungesën e literaturës. Pavarësisht premtimeve të qeverisë për rritjen...

Zbulohet në SHBA një skemë mashtruese për pranimet në universitete

Prindër të famshëm të Hollivudit, trajnerë dhe administratori i një universiteti janë në mesin e 50 personave të akuzuar në një skemë mashtruese për...

Bordet e reja në universitete – Nis përzgjedhja e kandidatëve. Paga...

Pas shkarkimit të  anëtarëve të bordeve në institucionet e arsimit të lartë,  si rezultat i protestës studentore  ku një ndër kërkesat ishte edhe ajo...

Dita e 16, bojkot universiteteve në të gjithë Shqipërinë

Studentët nga e gjithë Shqipëria kanë vendosur të vazhdojnë bojkotin e mësimit në të gjithë fakultetet pa dallim edhe sot, në ditën e 16...

Rama nis takimet në universitete, pedagogu thirrje kolegëve: Mos u tallni...

Ndërsa studentët kanë refuzuar dialogun me kryeministrin Edi Rama pa u plotësuar 8 kërkesat e tyre, ky i fundit ka nisur përpjekjet për takime...

Universitet me laboratorë dhe aparatura kineze të kohës së “Enverit”

Kërkimi shkencor është fjalë e huaj për studentët, ndërsa laborantët pranojnë që për shkak të mungesës së fondeve bazën materiale e blejnë vet për...

Autonomia në Universitete? Pedagogu Goci: Ose të “vrasim” studentët, ose veten...

Pedagogu Ervin Goci, i ftuar në studion e lajmeve të Ora News duke komentuar protestën e studentëve tha se ata po qajnë hallet me...

Universiteti nis me dilema, infermierët e ardhshëm mes Gjermanisë e Shqipërisë

Në Gjermani apo Shqipëri? Me këtë dilemë e nisën përgatitjen si infermierë qindra studentë të shkencave mjekësore në universitetet e vendit, ku këtë vit...

Mbyllen 41 degë, Malaj: Universitetet në rrezik

Ish-ministrja e Arsimit, Nora Malaj me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me mbylljen e 41 degëve mësimore në universitetet rajonale publike...

Mbyllet raundi i parë i regjistrimit në Universitete, me 15 shtator...

Rreth 16 mijë e 400 maturantë kanë fituar të drejtën e studimit dhe në tetor do të ulen për herë të parë në auditore. Raundi...

EDITORIAL

Mafia e qeveritare e votave mbyll dosjen e Dibrës. Pse heshtin ndërkombëtarët?

Prokuroria mbylli skandalin më të madh të vjedhjes dhe manipulimit të votave në Shqipëria, e dokumentuar me...

FORUM

Të vdekurit fitojnë gjithmonë, ndonjëherë të gjallët duhen kërkuar mes tyre

Nga Lorenc Vangjeli - Rrallë shumë, por megjithatë ndodh: njerëz që kanë Ikur nga kjo botë, i imponojnë...

Fondacioni Martin & Mirash Ivanaj – Një xhevahir kulture dhe dije në mes të Tiranës

Nga Mal Berisha Një Vegim i largët rreth emrit “Mirash” Ishte viti 1959 kur u ula në bangën e...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com