E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Universitet

Etiketim: universitet

Ky 9-vjeçar është gjeni, po diplomohet në universitet

Një fëmijë nga Belgjika do diplomohet në Universitet. Gjeniu 9-vjeçar shkon në universitet për të marrë diplomën e bachelor. Laurent Simons po studion inxhinieri elektrike...

Mesatarja nuk vë në rrezik vetëm degën e Mësuesisë

Rritja e notës mestare në 7,5 për degët e Mësuesisë po penalizon dhe profilet e tjera në univeristete. Një i tillë është përkthimi në...

Universitet/Kurrikulat jo të orientuara nga tregu i punës

Kurrikulat jo të orientuara nga tregu i punës janë një problem mjaft shqetësues për të rinjtë. Teksa mbi 100 mijë studentë janë ulur sot...

Universitetet, 52% e studentëve të pakënaqur

Largimi i të rinjëve duke kërkuar ''azil'' në vendet e BE-së, një ka arsyet ka arsimimin. Këtë e vërteton edhe një sondazh i qeverisë....

Provimet me pagesë, shqiptarët të dytët pas serbëve

Nuk është legjendë urbane por e vërtetë. Në Universitet e Shqipërisë ka korrupsion të theksuar. Sipas studimit të realizuar nga fondacioni gjerman “Friedrich Ebert”...

Universitet, sot mbyllet afati për aplikimin online

Maturantët po jetojnë periudhën më me stres, pasi duan të ndjekin studimet në Universitet dhe sot është afati i fundit për plotësimin e formularit...

Shahini: Tarifat e përgjysmuara, do subvencionohen nga buxheti i shtetit

Këtë vit studentët që do të ulen për here të parë në auditore do të paguajnë tarifa të përgjysmuara. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini...

Erdogan nxit polemika: Universitetet të praktikojnë ndarjen e gjinive

Presidenti turk, Erdogan duket se ka zbuluar në Japoni një model që e mendon të vlefshëm edhe për Turqinë: Universitetet me ndarje gjinore. Një...

Universitet, aplikimi për maturantët nis më 31 korrik

Për maturantët nis faza më e rëndësishme. Këto ditë do t'i shërbejnë çdo maturanti për të vendosur për profesionin e jetës. Ata do të...

Aplikimi për në universitet nis më 31 korrik, ja procedura që...

Ankthi i njohjes me notat e provimeve ka përfunduar për maturantët, por për ta nis një fazë tjetër po kaq e rëndësishme. Këto ditë...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...