E mërkurë, Nentor 13, 2019
Ballina Etiketimet UNESCO

Etiketim: UNESCO

UNESCO: Shqipëria, me emigracionin më të lartë të personave të arsimuar...

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet e varfra. Shqipëria...

Vendet që iu shtuan listës së UNESCO-s në 2019

UNESCO ka shtuar 29 vende të reja nga e gjithë bota në listën e Trashëgimisë Botërore. Vendet përfshijnë që nga ishuj të mbushur me...

Pas 40 vitesh përpjekje, qyteti i lashtë i Babilonisë bëhet pjesë...

Qyteti i lashtë i Babilonisë, në jug të Bagdadit sot u bë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, pas një përpjekje 40-vjeçare nga autoritetet...

UNESCO merr në mbrojtje edhe pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit

Liqeni i Ohrit është një nga vendet me bukuri magjepsëse në vendin tonë. Në lidhje me liqenin e Ohrit Komiteti i Trashëgimisë ka marrë vendimin...

“Vallja e Tropojës” me promovim për t’u bërë pjesë e UNESCO-s

“Kcimi i Tropojës” është një nga thesaret më të çmuara të trashëgimisë kulturore e artistike shqiptare dhe duhet të promovohet edhe më tej, për...

UNESCO: 20 % e fëmijëve në Shqipëri kanë përjetuar bullizëm

Teksa në vendin tonë e gjithë vëmendja ditët e fundit ka qenë e fokusuar tek ngjarja e rëndë e Kavajës, një tjetër shifër shqetësuese...

Raporti i UNESCO: Mbi 20% e personave të kualifikuar duan të...

Migracioni dhe zhvendosja e popullatës bashkëveprojnë me arsimin në shumë mënyra. Këto lidhje kanë ndikim tek ata që lëvizin, ata që qëndrojnë dhe ata...

Anglia të mbush me para, shifra marramendëse për punëtorët refugjatë në...

Punëtorët refugjatë në Britani të Madhe, po dërgojnë 8 miliardë dollarë në vit për të mbështetur familjet në vendet e tyre. Kjo shifër është publikuar...

Shqipëria feston me 7 pasuri në UNESCO, në 2019 i bashkohet...

Shqipëria feston sot 60 vjetorin e anëtarësimit në UNESCO. Nga Parku i Butrintit deri tek Liqeni i Pogradecit, 7 pasuri të trashëgimisë botërore dhe...

Liqeni i Ohrit në UNESCO, në qershor 2019

Pjesa shqiptare e liqenit të Ohrit është propozuar për t’u përfshirë në Listën e Trashëgimisë Mikse Natyrore dhe Kulturore Botërore të UNESCO-s, ku bëjnë...

EDITORIAL

Kryeministri Edi Rama i mori të gjitha pushtetet!

-PS ka marrë dje nën kontroll pushtetin më të rëndësishëm në një shtet, që është Gjykata Kushtetuese....

FORUM

Kastriot Islami: Reforma e dështuar…

Nga Kastriot Islami Reforma zgjedhore duket se ka dështuar fatkeqësisht pa nisur, sepse mbi të gjitha, Rama s’është...

Mos ji kaq i qetë sot, nesër e ke radhën ti!

Nga Gentjan Hajdari Teksa po ecja rrugëve të Tiranës nuk po më vinte keq për banorët e Astirit,...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com