E shtunë, Korrik 20, 2019
Ballina Etiketimet Turizem

Etiketim: turizem

Siguria e plazheve

Nga Brunela Beshaj - Me fillimin e pushimeve verore, secili prej nesh përpiqet që t’i kalojë sa më bukur e pa incidente apo ngjarje të...

Ministrja Denaj: Arsimi profesional, në mbështetje të sektorit të turizmit

Nga Anila Denaj (Fjala e ministers së Financave dhe të Ekonomisë në Panairin Ndërkombëtar të Turizimit) Promovimi i bukurive natyrore të Shqipërisë, zhvillimet pozitive të treguesve...

Qytetet më të mira për turizëm në botë për vitin 2018

Qendrat urbane në botë do të presin rreth 1.4 miliardë anembanë botës gjatë këtij viti në prag festash. Kompania kërkimore e tregut në Mbretërinë...

Turizëm në dimër, familja gjermane eksploron natyrën e Shqipërisë

Jashtë sezonit që sjell fluks, larg komoditetit të hoteleve dhe zhurmës së qyteteve. Është historia e një familjeje të re nga Gjermania që në një...

Informaliteti në turizëm – Financat, marrëveshje me Booking dhe AirBNB për...

Në kuadër të aksionit antiinformalitet në fushën e turizmit, qeveria shqiptare po tenton të hedhë një hap tjetër në mënyrë që të formalizojë  tërësisht...

Ilir Meta në majën me të lartë, Jezercës, në 2696 metra....

Pasioni i Ilir Metës, me sa duket, është aventura e ngjitjes sa më lart në male. Një sport i vështirë që kërkon forcë, stërvitje,...

Turizëm mes plehrash. Në aksin Shkodër-Shirokë, askush s’largon plehrat

Përgjatë të gjithë aksit Shkodër-Shirokë, kontenierët e mbeturinave janë të tejmbushur. As sezoni turistik nuk ka sjellë përmirësim të këtij shërbimi, duke i ofruar...

Turizmi në Kavajë. Vizitorë të shumtë, jo vetëm në plazhe

Kavaja ka regjistruar një nga sezonet më të suksesshme turistike këtë verë. Sipas zyrtarëve vendorë, hotelet e shumta përgjatë 21.5 km bregdet kanë hapur...

Hotelet rrisin çmimet me 4% – Topuzi: Standarde më të mira...

Rreth 4% ka qenë rritja e çmimeve në hotelet  përgjatë bregdetit në jug të vendit  këtë sezon veror. Sipas kreut të Shoqatës së Hoteleri...

Informaliteti në turizëm – 33% e strukturave të paregjistruara, tatimet në...

Rreth 33 për qind e turizmit akomodues në vend funksionon në informalitet të plotë dhe së fundmi është kthyer në qendër të aksionit të...

EDITORIAL

Meta: Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen burrin e shtetit, Ramush Haradinaj

Presidenti Ilir Meta e cilëson presion dhe pabesi thirrjen e Ramush Haradinaj nga Gjykata Speciale në Hagë. Në...

FORUM

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...

Ramushi

Herën e kaluar, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i Kryeministrit, pasi Gjykata e Hagës e kishte...