E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Truri

Etiketim: Truri

Ushqimet që janë ideale për funksionimin optimal të trurit

Truri është organi i trupit të njeriut që konsumon më shumë energji mesatarisht. Gjatë punës së tij ditore vetëm, ai konsumon rreth 20 për...

Truri e njeh muzikën brenda 100 milisekondave

Nga 100 deri në 300 milisekonda (një milisekond baraz me 0,001 sekonda) është e mjaftueshme për të njohur një pjesë të njohur muzikore. Kjo është...

Frikë nga vdekja? Ja se si na mbron truri

Të qenurit të mbrojtur nga mendimet për vdekjen tonë mund të jetë shumë e rëndësishme për të gjithë njerëzit, në mënyrë që ata të...

Magjia e trurit në çdo moshë! Mos hiqni dorë nga këto...

Ushqimi ka një ndikim të fortë në tru, veçanërisht me kalimin e moshës. Njerëzit mendojnë se truri është një sistem i ndarë nga pjesa tjetër...

10 ushtrimet që ju nevojiten për trurin

Truri duhet të mbahet gjithmonë në trajnim në mënyrë që të funksionojë në mënyrë të përkryer. Vetëm disa ushtrime janë të mjaftueshme për të...

Kur të mësoni ç’i bëjnë arrat trurit, nuk do i ndani...

Arrat janë aleatë të vlefshëm të shëndetit tonë mendor dhe i mbajnë simptomat e depresionit larg. Kjo u demonstrua nga një ekip kërkimor i...

Truri vendos përpara se të jeni të vetëdijshëm – Ja çfarë...

Në bazë të një studimi të Universitetit të Uellsit të Ri Jugor të publikuar në Raportet Shkencore, zgjedhjet tona të lira midis mundësive të...

Çfarë ndodh me trupin dhe trurin kur vuajmë nga dashuria

Vetëm kush ka vuajtur nga dashuria, e di se sa e fortë është dhimbja që ndjen në ato momente. Bëhet fjalë për një vuajtje...

Si ndikon varfëria në zhvillimin e hershëm të trurit?

Rritja në një familje më pak të begatë mund të ketë një ndikim negativ në tru, tregon një studim për ndikimin e statusit socio-ekonomik...

Ja çfarë i ndodh trurit tuaj nëse flini pak

Kur ndiheni shumë të lodhur, patjetër që mund të ndiheni edhe sikur ju mungon kapaciteti i trurit. Tani, një studim i ri ka sugjeruar...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...