Ballina Etiketimet Tonin Çobani

Etiketim: Tonin Çobani

Spekulim me fjalët turp, nder …

Nga Tonin Çobani- Çfarë do të thotë e turpshme? (Balla tha se sulmet e përsëritura për “Rinasin” ndaj Policisë së Shtetit janë gjëja më e...

“Mitologji Shqiptare” e Tonin Çobanit (VIDEO)

Studiuesi i jetës dhe veprës së Gjergj Fishtës, Tonin Çobani, ka botuar së fundmi librin “Mitologji Shqiptare”. Ai thotë se mitet kanë një rëndësi...

Dje dhe sot, Evropa dhe shqiptarët në gjyqin e Gjergj Fishtës

“Një ese tronditëse për fatet e Shqipërisë kur trazirat e brendshme shfrytëzoheshin prej fqinjëve agresivë dhe Europa bënte sehir” Nga Tonin Çobani Teksa po punoja mbi...

Grupi koral i Zef Çobës në Festivalin e Negotinit (Serbi) me...

Çoba: “Muzika si gjuhë e shpirtit, me ligjet e saja universale bashkon dhe vëllazëron popujt” Nga Tonin Çobani Grupi koral “Rozafa Expression” i qytetit të Shkodrës...

Një Qershori dhe kryeministri ynë

Nga Tonin Çobani -  Një Qershori, festa e fëmijëve, është një datë e shënuar për të gjithë, sepse të gjithë janë (ose kanë qenë) fëmijë,...

Një tekst poetik i vjetër sa vetë melodia që e ka përcjellë...

Nga Tonin Çobani -  Poezia shqipe dokumentohet e shkruar shumë vonë, ashtu si vetë gjuha shqipe e shkruar. Por, sikundër vërtetohet se gjuha e sotme...

“Mbrëmje kulturore Shqipëri-Hollandë” në Shkodër

  Nga Tonin Çobani Në fundjavën që lamë pas shoqata Miqtë e Muzikës “Rozafa Expression”(Shkodër) në bashkëpunim me Korin e të rinjve të "Oldenzaal"(Hollandë) organizuan “Mbrëmjen...

Iliro-shqiptarët në mitologji

Nga Tonin Çobani Është fjala për Mitin e Kadmit, që “ilirët i ka vënë në mitologjinë e grekëve të lashtë”, duke i radhitur përkrah kombeve...

Gjergj Fishta, ndër themeluesit e Teatrit Shqiptar

Fishta ka qenë i suksesshëm edhe në artin e skenës (në gjuhën shqipe) dhe njëri ndër pionierët (apo themeluesit) e teatrit shqiptar, dimension ky...

Kori “Rozafa Expression” në Shkup

Nga Tonin Çobani Zef Çoba: “Pjesëmarrja e Korit “Rozafa Expression” në aktivitetet ndërkombëtare mishëron vullnetin tonë që përmes gjuhës së artit e kulturës, të ndërtojmë...

EDITORIAL

(VIDEO) Si u terrorizuan turistët spanjollë nga pronari i lokalit, Mihal Kokëdhima, në Himarë

Incidenti i ndodhur në Himarë ku pronari i një restoranti me emrin Mihal Kokëdhima dhunoi turistët e...

FORUM

Gjekmarkaj: Katolikët shkodranë të padisin Edi Ramën për dëmtim të imazhit

Analisti Agron Gjekmarkaj është i bindur se mbështetja për Partinë Socialiste në Shkodër është akoma edhe me...

Kullat dhe koncesionet, marrëzia e madhështisë!

Shqipëria, një nga shtetet me bukuri të pafund natyrore e ujore në raport me sipërfaqen e saj...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com