E hënë, Qershor 17, 2019
Ballina Etiketimet Toka

Etiketim: toka

Të huajt në fshatin ku bashkohet mali, deti dhe toka

Piluri njihet si ballkoni i bregdetit. Një fshat i vogël, pjesë e Bashkisë së Himarës por rruga që duhet të përshkosh deri këtu nuk...

Mënyra më efektive për t’u dobësuar është të punosh tokën

Teksa stina e verës është duke afruar të gjithë rendin të regjistrohen në palestra me qëllim që të humbasin kilet e fituara gjatë periudhës...

ESA: Toka po vuan, tre misione europiane për ta studiuar

Toka vuan për shkak të veprimtarisë njerëzore, sipas satelitëve të tre misioneve të reja të Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA). Këto janë disa nga risitë e...

Një meteor nga një sistem tjetër diellor mund të ketë goditur...

Njerëzimit mund ti duhen qindra, në mos mijëra vjet për të zhvilluar kapacitetin e eksplorimit te hapësirës ndëryjore. Por ndonjëherë hapësira, vjen vetë tek...

Sekuestrimet e mëdha të 2018 – Zbardhet raporti me 8 dosjet...

Troje, toka, hotele, apartamente, llogari bankare, janë miliona euro pasuri të vëna nën sekuestro nga Prokuroria e Krimeve të rënda gjatë vitit të shkuar....

BOOM: Komuna Perondi dha me qira një fshat të tërë, fermerët...

Hije të forta dyshimi ngrihen mbi ankandin për dhënie me qira të tokave në fshatin Goraj të ish-komunës Perondi në Kuçovë  në vitin 2012...

Dikur Toka e gëlltiti superoqeanin e saj. A mund të ndodhë...

Nga Stephanie Pappas Superkontinenti i lashtë i Rodinias u zgjerua shumë, ndërsa Toka e gëlltiti oqeanin e saj rreth 700 milionë vjet më parë, sugjeron...

Analiza: Toka është duke gllabëruar oqeanet e veta

Nga Stephanie Pappas Teksa pllakat tektonike të Tokës, po zhyten nën njëri-tjetrin, ato tërheqin 3 herë më shumë ujë në brendësi të planetit, se sa...

“Toka është e sheshtë, NASA po fsheh qëllimisht Zotin”! Çfarë po...

Për shekuj me radhë, madje dhe sot e kësaj dite shkenca e ka faktuar me fakte se Toka është e rrumbullakët, por kohët e...

Francë, WWF: Toka ka humbur 60% të kafshëve në 44 vitet...

Gjitarët, zogjtë, peshqit, zvarranikët dhe amfibët gjithmonë e më tepër nën presionin e njeriut. ”Toka po përjeton një humbje prej 60% të popullsisë së vertebrorëve...

EDITORIAL

Denoncimi i PD: Edi Rama po kërkon arrestimin me forcë të Lulzim Bashës

Partia Demokratike ka denoncuar sot një skenar të Edi Ramës për të urdhëruar prokurorinë që të shoqërojë...

FORUM

Mjaft interpretime politike! Presidenti është i Republikës, Republika është e qytetarëve

 Prof. Lisen Bashkurti-  Në pështjellimin e sotëm politik retorika propogandistike po përpiqet që të përkeqësojë situatën, duke hedhur...

Akademia e Shkencave po infekton me paligjshmëri të gjithë sistemin

Nga: Artan Fuga Për dijeni, zotërinjve të nderuar: Ilir Meta, President i Republikës Edi Rama, kryetar i Këshillit të Ministrave Lulzim...