E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Terrorizmi

Etiketim: terrorizmi

Terrorizmi, 80 për qind e viktimave janë myslimanë

Raporti i një organizate joqeveritare nga Franca, ka bërë të ditur se terrorizmi i së djathtës ekstreme ka shënuar viteve të fundit ngritje prej...

Terrorizmi, kërcënim shqetësues për sigurinë e BE-së

Në vitin 2018, terrorizmi vazhdoi të përbënte një kërcënim të madh për sigurinë e vendeve anëtare të BE-së, thuhet në në raportin e Agjencisë...

Mafia, kërcënim më i madh se terrorizmi apo migracioni?

Krimi i organizuar përbën kërcënimin më të madh për sigurinë europiane, duke eklipsuar terrorizimin dhe migracionin. Sipas Agjencisë Europiane të Policisë, Europol, grupet mafioze...

Terrorizmi, nga rrënjët e lashta tek transformimi në një mjet radikal...

Nga Mats Fridlund Çfarë është ajo, që e bën të dikë të etiketohet terrorist? Aktet e fundit të dhunës spektakolare, si bombat postare, dërguar kritikëve...

Libri që trondit politikën/ Qeveria Rama po pastron lekët e mafias...

"Partnerë kriminelë në aleancë strategjike" është një libër që fokusohet tek lidhjet e Mafies Shqiptare me Shtetin Islamik (DAESH) nga Botimet për Shkencat Policore...

Rimëkëmbja e Ballkanit Perëndimor, Lamallari: Luftë kundër terrorizmit

Zv.Ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari mori pjesë në Forumin ndërkombëtar për sigurinë rajonale, të mbajtur në Budva të Malit të Zi, emërtuar ''Forumi i Rimëkëmbjes...

Terrorizmi, Italia dëbon shqitarin, maqedonasin dhe dy shtetas të tjerë

Katër shtetas të huaj janë dëbuar nga Italia për motive të sigurisë së shtetit. Bëhet e ditur se mes tyre një është me kombësi franceze,...

Në pranga 3 persona të dyshuar për lidhje me terrorizmin

Tre persona janë vënë në pranga në Kosovë nga Drejtoria Kundër Terrorizmit në bashkëpunim edhe me Prokurorinë Speciale. Shtetasit me iniciale R.K., A.A. dhe...

Terrorizmi, Veliu në Slloveni. Kujdes me fluksin e migrantëve

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, i shoqërur nga Drejtori i Antiterrorit Gledis Nano, morën pjesë në konferencën kundër radikalizmit të...

Terrorizmi/Konferenca e OSCE në Romë, zv.ministrja Kuko: Ballkani rol vendimtar

Shqipëria ishte vendi i parë në rajon që në Konferencën vjetore të OSCE, mbi terrorizmin në Romë, pro zhvillimit të një strategjie të gjërë...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

Tërmeti si shans për të forcuar pushtetin personal!

Nga Kastriot Islami Tërmeti po rezulton me pasoja katastrofike për qytetarët por një mundësi e artë apo shans...

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...