E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Teknologjia

Etiketim: teknologjia

Interneti po na ndryshon perceptimet mbi jetën dhe kemi prova

“Learning Mind” E kush nuk e përdor sot internetin si një mjet komunikimi? Por, a e keni menduar ndonjëherë efektin që interneti ka tek mënyra...

Shtohet përdorimi i syzeve, shkak teknologjia dhe ushqimi

Ekspertët thonë se deri në vitin 2050, pra pas gati 30 vjetësh, gjysma e popullsisë do të mbajë syze. Mjekët thonë se gjithnjë e...

5G edhe tek lopët – Teknologjia e re që do të...

Rrjeti 5G mund të perturbojë një numër të madh industrish, duke përfshirë një nga më të vjetrat në botë: Bujqësinë. Ky rrjet i gjeneratës...

Shqiptari habit në Kanada, “mjeshtër” në fushën e teknologjisë

Shqiptari Dardan Isufi, 30 vjeç, është një prej sipërmarrësve të suksesshme në fushën e teknologjisë së informacionit në Kanada. Para pak ditësh qeveria provinciale...

Libri dhe teknologjia … askush nuk e di fundin

Libri është zhytur poshtë në thellësitë e deteve, qëkur e fundosi teknologjia. Që atëherë teknologjia ka qenë në krye dhe asgjë nuk mund ta...

Teknologjia po shkëput fëmijët nga të rriturit

Bota digjitale po redukton kohën e kontaktit mes gjeneratave dhe ky është një zhvillim me pasoja potencialisht dëmtuese. Paralajmërimi vjen nga një prej autoriteteve...

Mungesa e rrezikshme e një strategjie për teknologjinë, nga Perëndimi

Nga Anders Fogh Rasmussen Kopenhagen – Në shekullin XIX-të, fuqia botërore i përkiste atyre që kontrollonin detet. Në shekullin XXI, ajo do t’u përkasë atyre...

Fëmijët dhe teknologjia: Si t’i mbroni sytë e fëmijëve

Fëmijët dhe teknologjia janë pothuajse të pandashëm në këtë kohë. Qoftë për qëllime edukative apo thjesht për argëtim, fëmijët po shpenzojnë një pjesë të...

Rreziku që kërcënon të miturit në rrjetin e internet

Ngjarjet abuzive në jetën reale shpesh e kanë patur zanafillën në botën virtuale. Me ndihmën e internetit, gjithçka përhapet më shpejt dhe më gjerë....

E “tradhton” teknologjia, i riu shpëton mrekullisht

Një djalë me ngjyrë në Sidnei të Australisë u përpoq të kapte trenin, por dera i zuri dorën. Ai vendosi dorën në mes, në mënyrë...

EDITORIAL

Priten arrestime nga prokuroria për ndërtimet VRASËSE

-Kryeprokurori i Republikës Olsian Çela deklaroi në Durrës se hetimet po vazhdojnë në mënyrë intensive për abuzuesit...

FORUM

Artut Zheji: Bajatllëk, mjerim dhe një Gjithollog për Kryeministër!

Nga Artur Zheji I di të gjitha, Ay! Kur dhe ku ndërtohet në mënyrë pastërmetore. Di të puthë...

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...