E mërkurë, Nentor 13, 2019
Ballina Etiketimet Studiuesit

Etiketim: studiuesit

Studiuesit: Bakteret mund të depërtojnë deri në tru, lani dhëmbët

Bakteret “Gingivitis” që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru. Aty ato shkatërrojnë qelizat nervore dhe mund të...

Dëmet nga ekranet, studiuesit: Jo edhe aq problematik

Koha e kaluar me tepri përpara ekranit, sidomos për fëmijët dhe të rinjtë, është një shqetësim i madh i momentit. Një studim i Oksfordit,...

Studiuesit zbulojnë virusin unik në Zvicër, ja si shpjegohet

Hulumtuesit në Spitalin Universitar të Lozanës (CHUV) kanë zbuluar një lloj të virusit të hepatitit E, i cili rezulton të jetë unik në Zvicër. Ata...

Ndryshimi i klimës, studiuesit zbulojnë pse oqeanet thithin më shumë nxehtësi...

Bota ka nënvlerësuar sasinë e nxehtësisë të përthithur nga oqeanet tona gjatë 25 viteve të fundit, thonë studiuesit.Studimi i tyre sugjeron se detet kanë...

Ja arsyeja pse thinjen flokët

Studiuesit kanë zbuluar arsyen përse flokët thinjen në një moshë të caktuar, ndërsa po kërkonin rreth sëmundjes së kancerit. “Edhe pse e nisëm projektin për...

Studiuesit ngrenë alarmin/ Zbulohen prezencat e errëta gjatë gjumit

E pranojmë të gjithë, është e vështirë të gjesh dike që nuk ka përjetuar gjëra të çuditshme përveç ëndrrave. Disa kanë parë veten në...

Studiuesit: Ushtrimet fizike ngadalësojnë plakjen

Ushtrimet fizike me intensitet të lartë mund të reduktojnë efektet e moshës në nivelin qelizor të njeriut dhe ta pakësojnë plaken me 9 vjet,...

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Pritet një mega-cunam që do shkaktojë mijëra të...

Është vetëm çështje kohe para se një valë gjigande uji do shkatërrojë brigjet e Spanjës dhe Portugalisë, kanë paralajmëruar shkencëtarët. Në një dokument të ri,...

EDITORIAL

Kryeministri Edi Rama i mori të gjitha pushtetet!

-PS ka marrë dje nën kontroll pushtetin më të rëndësishëm në një shtet, që është Gjykata Kushtetuese....

FORUM

Kastriot Islami: Reforma e dështuar…

Nga Kastriot Islami Reforma zgjedhore duket se ka dështuar fatkeqësisht pa nisur, sepse mbi të gjitha, Rama s’është...

Mos ji kaq i qetë sot, nesër e ke radhën ti!

Nga Gentjan Hajdari Teksa po ecja rrugëve të Tiranës nuk po më vinte keq për banorët e Astirit,...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com