E hënë, Dhjetor 9, 2019
Ballina Etiketimet Studim

Etiketim: studim

Studim/ Njerëzit më inteligjentë kanë lindur në shtator

Sipas disa studimeve shkencore, njerëzit më inteligjentë kanë lindur në shtator. Nuk e besoni? Lexoni çfarë thotë shkenca. Megjithëse edukimi dhe zakonet që disa njerëz...

Të studiosh duke udhëtuar, ndodh në Danimarkë

Ekziston një universitet që e ka bërë parim themelor të studiuarin në lëvizje dhe në aktivitet. Ka një Kolegj në Danimarkë që ndihmon të...

Studimi: Mos ua fshihni kurrë fëmijëve emocionet negative

Prindërit nuk duhet t’i fshehin emocionet negative para fëmijëve të tyre. Kjo sepse, kur kanë përballë prindër që nuk e fshehin stresin dhe zemërimin, ...

Studimi, qytetarët besim të lartë tek Policia e Shtetit (FOTO)

Policia e Shtetit vijon të gëzojë një besim të lartë te qytetarët, sipas një studimi të bërë nga instituti IDRA gjatë periudhës prill-maj 2018....

Ky studim është i trishtë për jetën në oqeane

Vëllimi i ujit të oqeanit plotësisht i lirë nga oksigjeni është gati katërfishuar gjatë 50 viteve të fundit, ka zbuluar një studim i ri...

Si nisi jeta në Tokë? Shkencëtarët zbulojnë sekretin

Shkencëtarët kanë dalë me një teori të re në lidhje për mënyrën sesi mund të ketë ardhur jeta në planetin tonë. Një studim i...

Kafja të bën mirë për shëndetin

Të pish kafe në mënyrë të moderuar, bën mirë dhe tre apo katër filxhanë në ditë mund të sjellin të mira për shëndetin. Ky është...

Studim, ndotja e mjedisit, vrasësi numër 1 në botë

Sipas një studimi të ri, ndotja e mjedisit është vrasësi numër 1 në botë, duke shkaktuar më shumë vdekje të parakohshme mes njerëzve, se...

A janë shqiptarët dembelë?

Sipas një studimi të fundit, të kryer nga kërkuesit e Universitetit të Stanford-it, shqiptarët janë ndër popujt që ecin më së shumti. Nga harta...

Si të eliminoni rrezikun kush qëndron ulur 8 orë në ditë

Të gjithë e dimë se qëndrimi ulur për një kohë të gjatë ndikon negativisht në shëndet. Por studiuesit kanë zbuluar se mjafton një orë...

EDITORIAL

Priten arrestime nga prokuroria për ndërtimet VRASËSE

-Kryeprokurori i Republikës Olsian Çela deklaroi në Durrës se hetimet po vazhdojnë në mënyrë intensive për abuzuesit...

FORUM

Artut Zheji: Bajatllëk, mjerim dhe një Gjithollog për Kryeministër!

Nga Artur Zheji I di të gjitha, Ay! Kur dhe ku ndërtohet në mënyrë pastërmetore. Di të puthë...

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...