E martë, Korrik 23, 2019
Ballina Etiketimet Sokol Hazizaj

Etiketim: Sokol Hazizaj

Konstitucionalisti Hazizaj: Nuk ekziston mundësia ligjore që të krijohet Gjykata Kushtetuese

Debatit të madh se kur dhe si do të krijohet Gjykata Kushtetuese e cila mund të gjykojë vendime të rëndësishme të Presidentit, parlamentit apo...

Shfuqizimi i datës së zgjedhjeve, Hazizaj: Jo në Kushtetutë, i moralshëm

Nëse i gjithë debati politik ka ngecur tek argumentimi ligjor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, konstitucionalisti Sokol Haziaj e sheh zgjidhjen te Kushtetuta....

Konstitucionalisti: Kryeministri nuk zhvillon zgjedhje pa datë nga Presidenti

Sokol Hazizaj, konstitucionalist në intervistën për gazetën “Telegraf” shprehet se Kryeministri (Rama) nuk e ka tagrin kushtetues që të zhvillojë zgjedhje pa dekretin e...

Drejtësia, në moment dramatik – Hazizaj: Gjykatat jashtë funksionit

Për konstitucionalistin e njohur Sokol Hazizaj, situata e drejtësisë shqiptare është dramatike në të gjitha aspektet e saj. I ftuar në Vetting.al, Hazizaj shpreh...

Të gjithë janë produkt i votës së vjedhur, Sokol Hazizaj: Vuajmë...

“Në mumentin që shikon se pushteti shkëmbohet dhe forcohet atëherë kuptohet se është ndarë shumë thellë e drejta ligjore me të drejtën homane”. Kështu u...

“Shteti ka rënë, parlamenti nuk është më legjitim”

Intervistë për "Koha Jonë", konstitucionalisti Sokol Hazizaj: Presidenti duhet të kishte mbledhur Këshillin e Sigurimit Kombëtar Intervistoi: Redjon Shtylla Për djegien e mandateve të opozitës dhe...

“Kur parlamenti nuk ka 140 deputetë duhet të shpërndahet!”

Konstitucionalisti dhe ish–deputeti i PS, Sokol Hazizaj deklaron se Kodi zgjedhor nuk lejon asnjë parti të marrë mandatin e deputetit të partisë tjetër. Në...

Juristi Hazizaj: Lënia e mandateve nga opozita, nuk bllokon reformën në...

Juristi Sokol Hazizaj, i ftuar në emisionin “Arena” nga Dritan Hila, tha se lënia e mandateve nga opozita nuk bllokon reformën në drejtësi. Pjesë nga...

Hazizaj: Metën nuk e shkarkojnë dot!

Juristi Sokol Hazizaj i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, tha se Presidenti i Republikës, Ilir Meta nuk mund të shkarkohet nga mazhoranca...

Llalla i shpëton Vettingut, avokati: Reforma në drejtësi dha suksesin e...

Avokati i ish kryeprokurorit Adriatk Llalla ka folur pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit (KPA), i cili vendosi përfundimisht që ish kryeprokurori...

EDITORIAL

Andi Bejtja: Ja sa mirë e parashikoi Komisioni i Venecias, Reformën në Drejtësi

Gazetari dhe analisti i njohur Andi Bejtja në një shënim në profilin e tij në facebook, në...

FORUM

Koalicioni Qytetar për Shqipërinë jep rrugëzgjidhjen për reformën në drejtësi

3 vjet pas Reformës Soros në Drejtësi (si garantuesi i pushtimit të Shqipërisë nga kanceri Soros) Koalicioni...

Agim Nesho: Departamenti i Shtetit braktis demokracinë në Shqipëri

Nga Agim Nesho (Ish-ambasador në OKB dhe në SHBA. Shkrimi është botuar në revistën amerikane Foreign Policy) Shumë është...