Ballina Etiketimet Skifter Kellici

Etiketim: skifter Kellici

Ndahet nga jeta gazetarja Natasha Këlliçi

Ndahet nga jeta Natasha Këlliçi, (Dulaku), ish-redaktore letrare në Shtëpinë Botuese “Naim Frashëri” dhe ish-gazetare e njohur e Radio Tiranës së Jashtme. Si redaktore...

“The Secret Riscue”, tregim dramatik kushtuar shqiptarëve që shpëtuan 30 amerikanë...

Nga Skifter Këlliçi, Boston Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nga 8 nëntori i vitit 1943 deri më 6 janar të vitit 1944. Një avion luftarak...

“Periskopi” i Ilir Matit zbulon… “ferrin” kapitalist!..

(Përsiatje rreth një vepre letrare, groteske) Nga Skifter Këllici -   Kuptohet mirëfilli nga lexuesit se këtu nuk është fjala për ndonjë periskop me të cilin...

Granata që pëlciti në… halenë e repartit

(Sipas një ngjarjeje të vërtetë) Rrëfenjë nga Skifter Këlliçi Kohë më parë një shok imi, V. GJ., më kallëzonte ngjarjen e mëposhtme, ndodhur në verë të...

EURO 2004/Historia e europianëve. Greqia në Olimpin e futbollit!

Nga Skifter Këlliçi/(Vijon nga numrat e kaluar) Nuk kishte ndodhur dhe nuk ka ndodhur ende që në një europian, madje, edhe botëror futbolli, përfaqësuesja e...

Euro ‘88, triumfi holandez pas 14 vjetësh

Nga Skifter Këlliçi/(Vijon nga numrat e kaluar) Në finalen e Botërorit ‘74  në “Olimpia Stadium” të Mynih midis RF Gjermane dhe Holandës, Myleri dhe Bekenbaueri...

“Rrugët” e Mevlan Shanajt

Nga Skifteri Këlliçi/  Nuk është fjala për ndonjë dokument të gjetur në raftet e pluhurosura të kadastrave, që të dëshmojë se filan rrugë, në filan...

Mes jugosllavëve dhe sovjetikëve

 Nga Skifter Këlliçi (Vijon nga numrat e kaluar) http://www.kohajone.com/2016/02/23/shqiperia-ne-prehrin-e-jugosllaveve-dhe-me-pas-sovjetikeve/ Ndonëse ende nuk i kisha mbushur të tetë vjetët, më kujtohet dita e zgjedhjeve të 2 dhjetorit të...

Minuet trajnerësh drejtuar nga bosë tekanjozë!

Nga Skifter Këlliçi- Minueti është një nga llojet tradicionale të vallëzimit që ka lindur në Francë në shekullin e 17-të, për t’u bërë pastaj popullor...

Ramiz Alia, Enver Hoxha dhe vrasja apo vetëvrasja e Mehmet Shehut

 (Vijon nga numrat e kaluar) Nga Skifter Këlliçi “Pa dyshim, prishja e marrëdhënieve midis dy vendeve tona (Shqipëri-Kinë), -shkruan me të drejtë Ramiz Alia në librin...

EDITORIAL

Qeveria, me sytë nga xhepat e Europës

Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, njoftoi se Komisioni ka akorduar një fond...

FORUM

Petrit Vasili: Konçesionet ose KÇK-ja e Edit!

Nga Petrit Vasili (Nënkryetar i LSI) Edi Rama sot tha me gezim dhe vendosmeri sa qindra milion do...

Gjekmarkaj: Tri lajme të këqija pas tërmetit

Nga Agron Gjekmarkaj Para se të ndodhte kjo fatkeqësi natyrore, që mori shumë jetë njerëzish, duke lënë pas...