Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Si preferojnë të udhëtojnë shqiptarët, Instat: Rreth 850 mijë shqiptarë kanë...

Rreth 850 mijë shqiptarë kanë zgjedhur linjat ajrore për udhëtuar jashtë vendit në periudhën janar-prill 2019. Referuar të dhënave të transportit të publikuara nga INSTAT,...

Kush janë shqiptarët që garojnë për zgjedhjet europiane në Itali

Në Itali këtë vit shënohet një numër i lartë shqiptarësh që kandidojnë në zgjedhjet lokale. Në 3800 komuna, 150 bashkëkombës renditen në listat e partive...

Shqiptarët e Italisë, 4 mld euro të ardhura – Emigrantët e...

Shqiptarët janë emigrantët e dytë më të pasur në Itali, po të përjashtojmë disa vende të Bashkimit Europian, jo të gjitha. Një raport i fundit...

Shqiptarët, pronarë dhe me “vila” – 93% e familjeve, pronare të...

Sipas Institutit të Statistikave, norma e zotërimit të një shtëpie nga familjarët në vendin tonë fiksohet në 93%. Pra, më shumë se 9 në 10...

Media gjermane: 2.2 milionë euro kanabis, shqiptarët trafik droge në Gjermani

Mafia shqiptare duket se ka punuar për muaj të tërë për të përshtatur një cisternë për transportimin e drogës në Saksoni. Por hetuesit e...

FOTO/ The Sun: “Piranjat” shqiptare që po përmbytin Anglinë me kokainë,...

"The Sun" i ka kushtuar sot një artikull të gjatë me emra dhe fakte, rrjeteve kriminale shqiptare, të cilat i akuzon si shkaktare të epidemisë...

“Një Kuran, një Bibël e një Talmud”, shqiptarët përcjellin tolerancën fetare...

Një imam shqiptar, një prift dhe një rabin amerikan, përfaqësues të tre feve më të mëdha në botë janë bërë bashkë në SHBA me...

Shqiptarët më të pakënaqurit e Europës me punën e tyre

Shpesh njerëzit kalojnë në punë më shumë kohë se sa kalojnë në familje, prandaj është e rëndësishme që ata të jenë të kënaqur me...

Shqiptarët në ushtrinë e Perandorisë Osmane

Një fotografi interesante është publikuar nga Arkivi i Perandorisë Osmane. Në foto duket regjimenti shqiptar i Perandorisë Osmane në Stamboll.

Dy vjet nga sulmi i Parlamentit në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut përkujton 2 vjetorin e të enjtes së përgjakshme që la gjurmë në historinë e demokracisë së vendit. Partia në pushtet LSDM,...

EDITORIAL

Kryeministri i “nul-it” dhe mazhoranca e “shul-it”

-Gjykata e Tiranës dhe ajo e Durrësit kanë marrë dje dy vendime që përmbysin gjithëçfarë ka bërë...

FORUM

Artan Fuga: Profesorët e degraduar

Nga Artan Fuga - "Ta gëzojnë" profesorët dhe profesorët e asociuar ligjin që Kuvendi i sotëm jolegjitim aprovoi...

Një dramë që e dëmtoi Kosovën

Nga: Enver Robelli Para një viti Presidenti i Kosovës, i përkrahur nga kryeministri i Shqipërisë dhe që të...