Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Shqiptarët pushtojnë Italinë me drogë, 10 persona të arrestuar

Karabinierët e Firences arrestuan dhjetë persona në krahinat e Firences, Sienës, Pratos, Parmës, Milanos, Romës dhe Vareses. Hetimet zbuluan një grup kriminal të organizuar, të...

Nëse shqiptarët nxitohen për diçka, është me siguri martesa!

Pavarësisht lindjeve të pakta, kur vjen puna tek martesa, shqiptarët nuk mendohen gjatë. Vetëm gjatë vitit 2018-të, më shumë të rinj i kanë thënë...

Shqiptarët po martohen më të rinj, ja mosha mestare

Më shumë shqiptarë i thanë “po” njëri-tjetrit gjatë vitit 2018. Sipas një publikimi të fundit të INSTAT, “Gratë dhe Burrat në vitin 2019” rezulton...

Shqiptarët nuk kursehen për udhëtime, vetëm për 3 muaj shpenzojnë 272...

1.3 milionë shqiptarë kanë dalë jashtë vendit vetëm gjatë tre mujorit të parë të vitit 2019. Sipas INSTAT, krhasuar me të njëjtën periudhë të...

Deutsche Welle: Rritet numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet...

Nga Deutsche Welle Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Mijëra qytetarë nga Venezuela, Kolumbia por...

Shqiptarët të parët në Gjermani që marrin ndihmën e kthimit

Kush kthehet vullnetarisht pas një procedure azili të dështuar mund të aplikojë për ndihmë financiare të kthimit. Për autoritetet gjermane ky variant është ai...

Vapa ”deh” shoferët, shqiptarët nuk dinë të ecin në rrethrrotullim

Me ardhjen e sezonit veror kemi dhe një rritje të numrit të aksidenteve rrugore. Ky është një fenomen që ndodh çdo vit në vendin...

Itali, 2 shqiptarë arrestohen pasi dhunuan gratë e tyre

Policia italiane ka bërë të mundur arrestimin e dy shtetasve shqiptarë, në akuzën e dhunës në familje, ushtruar kundrejt bashkëshorteve të tyre. Mediat fqinje shkruajnë...

Shqipëria dhe shqiptarët

Nga: Gaetano Petrotta Përktheu: Qemal Velija – Përmbledhje nga ligjërata e mbajtur në Klubin e Kulturës së Palermos më 9 shkurt 1913 – Tashmë njohuritë mbi Shqipërinë...

Komisioni Europian:Mund të ndërpritet lëvizja e lirë për shqiptarët në BE

Natasha Bertaud, zëdhënëse e Komisionit Europian ka reaguar lidhur me kërkesën e Holandës për heqjen e vizave të shqiptarëve. "Në varësi të situatës do të...

EDITORIAL

Kryeministri i “nul-it” dhe mazhoranca e “shul-it”

-Gjykata e Tiranës dhe ajo e Durrësit kanë marrë dje dy vendime që përmbysin gjithëçfarë ka bërë...

FORUM

Artan Fuga: Profesorët e degraduar

Nga Artan Fuga - "Ta gëzojnë" profesorët dhe profesorët e asociuar ligjin që Kuvendi i sotëm jolegjitim aprovoi...

Një dramë që e dëmtoi Kosovën

Nga: Enver Robelli Para një viti Presidenti i Kosovës, i përkrahur nga kryeministri i Shqipërisë dhe që të...