E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Shqiptare

Etiketim: shqiptare

3 rrugët që ndjekin shqiptarët për t’u larguar nga vendi

Shqiptarët gjejnë mënyra të ndryshme për t'u larguar nga vendi, qoftë si azilantë, studentë apo dhe si të punësuar. Sipas një raporti të fundit,...

Dy shqiptarë arratisen nga burgu bujqësor i Kasadras në Greqi

Dy të burgosur shqiptarë janë arratisur nga burgu bujqësor Kasandra në Haldiki të Greqisë. Autoritetet greke janë vënë në kërkim të tyre. Siç raportojnë mediat...

Shqiptarët protestë para Shtëpisë së Bardhë: Shpëtoni Shqipërinë!

Paraditen e sotme, para Shtëpisë së Bardhë në Washington D.C. një grup shoqatash nga komuniteti shqiptar në Amerikë, protestuan kundër instalimit të diktaturës dhe...

Shkatërrohet banda e drogës në Itali, në pranga dhe shqiptarë

Një grup trafikantësh të narkotikëve që vepronin në provincën e Massa Carrara ranë në prangat e policisë italiane. Atyre iu sekuestruan 4 kilogramë kokainë e...

Shqiptarët zgjedhin t’i kalojnë pushimet jashtë

Të shumtë janë ata shqiptarë që zgjedhin t’i kalojnë pushimet jashtë vendit këtë sezon veror. Përfaqësuesit e agjensive turistike, thonë se kërkesat janë rritur...

Ndryshime në qeverinë, tre nga pesë ministrat e rinj janë shqiptarë

Pas debatesh që zgjatën dy ditë, parlamenti i Maqedonisë së Veriut miratoi të enjten para mesnate ndryshimet në kabinetin qeveritar të kryeministrit Zoran Zaev....

Ende rekord kërkesash për azil, në kasollet e shqiptarëve në Francë...

Në kulmin e refuzimit që vendet e BE-së i bëjnë Shqipërisë për ta mbështetur në çeljen e negociatave, Franca ktheu në atdhe 50 shqiptarë,...

Litar dhe sharrë, si u arratisën shqiptarët nga burgu (FOTO)

Media italiane kanë publikuar foton e një litari në formë gërsheti, një sharre dhe foton e hekurave të dritares së shkatërruar, hapësirë në të...

Greqi/ 62 shqiptarë të zhdukur, në mes tyre 5 vajza (Emrat)

Nga Shpetim Zinxhiria Nga dita në ditë dalin në dritë emrat dhe identideti i shqiptarve që kanë humbur gjurmët në Greqi, siç ishte rasti i...

Itali, dy shqiptarë kapen me 800 mijë euro kokainë e marijuanë

Dy shtetas shqiptarë janë arrestua nga policia italiane për trafik droge dhe armë ilegale. Sipas Policia së Shtetit italian shqiptarët e arrestuar janë N.F...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...

Tre vite nga votimi i reformës në drejtësi, reagon Xhixho: Sot maxhoranca kontrollon dhe gjyqësorin

Nga Erisa Xhixho * Sot 3 vite më parë u miratuan ndryshimet kushtetuese që i dhanë jetë reformës...