E martë, Korrik 23, 2019
Ballina Etiketimet Shpenzimet

Etiketim: shpenzimet

Bashkitë rrisin shpenzimet për pagat – Shpërblejnë veten me 5.2 mld...

49.6 miliardë lekë kanë shpenzuar 61 bashkitë në të gjithë vendin gjatë vitit 2018. Raporti vjetor i Financave Publike Vendore, tregon se pushteti vendor...

Universitetet shpenzojnë për luks, zero investime për kërkimin shkencor

Universitetet vazhdojnë të paguajnë shuma marramendëse për orendi, karburant dhe siguri, ndërsa nuk kalojnë asnjë fond për blerje të librave apo kërkimin shkencor. Alarmi...

Qeveria “Rama” shkurton shpenzimet për arsimin!

Teksa Shqipëria paraqitet me nivelin më të ulët aftësive në tregun e punës në raport me vendet e tjera të Rajonit, shpenzimet për arsimin...

Qeveria rrit shpenzimet – Por buxheti ngelet në suficit për 4-mujorin

Qeveria shqiptare rriti shpenzimet gjatë muajit prill, ndërsa suficiti buxhetor u ngushtua në rreth 3.3 miliardë lekë. Njëlloj si në pjesën e parë të...

Rusia shkurton shpenzimet ushtarake, për herë të parë në dekada

Sanksionet perëndimore dhe recesioni i gjatë detyruan ushtrinë ruse të zvogëlojë shpenzimet për 20 përqind vitin e kaluar. Kjo është tkurrja e parë e saj...

Krahasimi/ Qeveria në 2018 shpenzon më shumë për ‘qejfe’ se sa...

Qeveria Rama duket se është e lidhur fort me pjesën e imazhit. Këtë gjë e tregon edhe shpenzimet e parashikuara në buxhetin e vitit...

Kurimi i Moikom Zeqo, qeveria mbulon pjesërisht shpenzimet

Nëpërmjet një vendimi, qeveria ka vendosur që të mbulojë pjesërisht shpenzimet për kurimin e shkrimtarit Moikom Zeqo. Sipas vendimit të qeverisë, qeveria do të japi...

Nga Kina në Zambia, ja si i shpenzuan deputetët 640 milionë...

Pas mbylljes përfundimtare të mandatit 4 vjeçar, ky parlament që u shpërnda do të mbahet mend për cilësinë e dobët të deputetëve dhe sidomos...

Ja për i shpenzojnë paratë të rinjtë kosovarë

Ndonëse shumica studentë dhe të papunë, të rinjtë kosovarë e konsiderojnë si sfiduese shpenzimin e buxhetit mujor që disponojnë. Ky buxhet, sipas atyre që...

EDITORIAL

Tre vite me reformë, por ende pa DREJTËSI

Ceremonitë festive të zhvilluara dje nga institucionet e qeverisë për 3-vjetorin e miratimit të Reformës në Drejtësi...

FORUM

Koalicioni Qytetar për Shqipërinë jep rrugëzgjidhjen për reformën në drejtësi

3 vjet pas Reformës Soros në Drejtësi (si garantuesi i pushtimit të Shqipërisë nga kanceri Soros) Koalicioni...

Agim Nesho: Departamenti i Shtetit braktis demokracinë në Shqipëri

Nga Agim Nesho (Ish-ambasador në OKB dhe në SHBA. Shkrimi është botuar në revistën amerikane Foreign Policy) Shumë është...