E mërkurë, Qershor 26, 2019
Ballina Etiketimet Shkolla

Etiketim: shkolla

Adoleshentët braktistin mësimin, detektivja: Problem droga

Prindërit mendojnë se fëmijët e tyre janë në shkollë por shumë adoleshentë braktisin orët e mësimit për të qëndruar me orë të tëra në...

Bullizëm dhe dhunë në shkolla, UNESCO: Vuajnë rreth 20% e fëmijëve

Dhuna në mjediset e shkollës (në të gjitha format e saj) është një shkelje e të drejtave të fëmijëve dhe adoleshentëve për arsim, shëndet...

Acari mbyll shkollat

I ftohti i acartë ka sjellë mbylljen e dy shkollave në Bashkinë e Maliqit, ndërkohë që në të gjitha shkollat e tjera mësimi është...

Acari ”pushton” Shqipërinë, pezullohet mësimi në disa shkolla

Reshjet intensive të borës dhe temperaturat e ulëta kanë "mbërthyer" Shqipërinë. Reshjet e borës dhe ulja e temperaturave ka bërë që në disa prej...

Siguria ushqimore, AKU program ndërgjegjësues në shkolla

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nën logon “Siguria Ushqimore” ka nisur një program ndërgjegjësues në shkolla/çerdhe. Ky program ka startuar në kryeqytet në shkollën 9-vjeçare...

Berat, dy shkolla “në emergjencë” për rikonstruksion të plotë

Shkolla e mesme e përgjithshme "Babë Dudë Karbunara" dhe shkolla 9-vjeçare "22 Tetori", që ndodhen në qendër të qytetit, kanë nevojë emergjente për rikonstruksion. Kryetari...

S’ka celularë në shkolla, urdhi i ri: Do sekuestrohet

Pas Parlamentit francez, i cili e ndaloi me ligj përdorimin e celularëve në shkolla, nga cikli fillor tek ai i mesëm, edhe Ministria e...

Oficerët e sigurisë në shkolla – Ministria shpall 150 vende vakante....

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka shpallur procedurat për 150 vende vakante për oficerë sigurie në shkolla. Kandidatët duhet të plotësojnë një sërë kriteresh, të...

Bullizmi në shkolla, 20% e nxënësve janë përfshirë në këtë fenomen

Bullizmi vijon të mbetet shqetësues për nxënësit shqiptarë. Sipas një studimi, rezulton se 20% e tyre janë përfshirë në këtë fenomen. Rreth 20% e nxënësve...

Balla inspekton shkollën e rikonstruktuar në Mengël: Shpifësit nuk do të...

Ka përfunduar rikonstruksioni i shkollës “Sulejman Rrançi” në Mengël të Elbasanit dhe nxënësit tashmë i janë rikthyer mësimit në këto ambiente, të cilat nuk...

EDITORIAL

Letër prekëse e një djali për babain e tij, gjyqtar, që ia shkarkoi padrejtësisht Vettingu

Nga Mirjon Gurali Brahimllari    Babë! Disa ditë më parë Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, me një vendim sa të...

FORUM

Nuk ka asnjë justifikim. Kush voton me datë 30 voton vetëm diktaturën!

Nga Ylli Manjani - Edhe kjo nuk shkon! E kam fjalën për të gjithë ata punonjës shteti,...

Letër prekëse e një djali për babain e tij, gjyqtar, që ia shkarkoi padrejtësisht Vettingu

Nga Mirjon Gurali Brahimllari    Babë! Disa ditë më parë Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, me një vendim sa të...