E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Shkolla

Etiketim: shkolla

Vijim i procesit mësimor, “shkolla të përkohshme” nëpër hotele

Ditën e sotme është zhvilluar trajnimi për mësuesit në lidhje përshtatjen e programit dhe veprimtarinë që do të organizohen gjatë mësimit në “shkollat e...

Tërmeti, cilat shkolla nuk çelin dyert më 9 dhjetor në Tiranë

Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit dëmtoi edhe një pjesë të mirë të shkollave, shumica prej tyre në Durrës, Thumanë e Tiranë. Të paktën dyzet...

Shkolla, burgje e qendra shëndetësore të dëmtuara, Braçe: Të nis puna...

Shqetësim pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, janë edhe objektet publike. Zv/kryeministri Erjon Braçe, në mbledhjen e 7-të të jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave,...

Shahini: Secili mësues, plan për mbrojtjen fillestare të nxënësve

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini u takua këtë të hënë me mësuesit e shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët” në Tiranë, nga ku...

Shahini: Kontrolluam 200 shkolla, kopshte e çerdhe. Nesër vendoset për rifillimin...

Mësimi në të gjitha shkollat në Shqipëri është pezulluar, kjo prej lëkundjeve të fuqishme të tërmetit me magnitudë 6.4, që preku vendin tonë. Ministrja e...

Ministrja Shahini: Shkollat, kopshtet dhe çerdhet mbyllur edhe nesër

Pas situatës tragjike pas tërmetit shkatërrues, të gjitha shkollat, kopshtet dhe çerdhet e vendit (përfshirë edhe ato jopublike) edhe ditën e nesërme (datë 27...

Siguria rrugore, orë edukative në shkolla

Siguria rrugore është kthyer në një orë edukative në të gjithë shkollat e qytetit të Durrësit. Punonjësit e Policisë Bashkiake u ndalën kësaj radhe...

Skandaloze/Si shitet droga lirisht në shkollat e Tiranës

Emisioni “Stop” në Tv Klan i rikthehet fenomenit të shitjes së drogërave në ambientet e shkollave. Para më shumë se një viti, më 25...

Mësuesit ndihmës në shkolla, riintegrim i fëmijëve të vetizoluar

Ndihma që u jepet fëmijëve me aftësi të kufizuar në shkolla përmes mësuesve ndihmës dhe shërbimit psiko-social, shmang fenomenin e braktisjes ku për shkak...

“SchoolME”, shkolla e parë digjitale në të gjitha bibliotekat e rikonstruktuara...

Në mendjet e shumë njerëzve, teknologjitë e reja janë sinonim me arsimin e së ardhmes. Teknologjitë me zhvillim të shpejtë ofrojnë mundësi emocionuese për...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...