E mërkurë, Nentor 13, 2019
Ballina Etiketimet Sergio Mattarella

Etiketim: Sergio Mattarella

Presidenti italian: BE-ja të trajtojë çështjen e riatdhesimit të azilkërkuesve

Presidenti italian, Sergio Mattarella ka theksuar nevojën për ndarjen e përgjegjësisë për të menaxhuar fluksin e migrantëve, duke argumentuar se BE-ja duhet të trajtojë...

Presidenti: Qeveri e re ose vendi shkon në zgjedhje të parakohshme

Kryeministri Italian Giuseppe Conte, dha dorëheqjen të martën, duke i dhënë fund qeverisjes 14 mujore të populistëve. Ai ia paraqiti më pas dorëheqjen presidentit...

Presidentët Sergio Mattarella dhe Shi Xhinping përkrahin “Rrugën e Mëndafshit”

Projekti infrastrukturor kinez, "Rruga e Mëndafshit", që parashikohet të lidhë Europën me Azinë, duhet të inkurajojë si lidhjet tregtare, edhe ato kulturore mes vendeve. Kështu...

Italia rrezikon zgjedhje të reja

I propozuar nga presidenti Sergio Mattarella për kryeministër teknik të Italisë, Carlo Cottarelli, raportohet se ka dështuar të sigurojë mbështetjen nga partitë e mëdha...

Itali, presidenti mandaton Giuseppe Conten për qeverinë e re

Presidenti italian Sergio Mattarella ka mandatuae pasditen e sotme Giuseppe Conten për krijimin e qeverisë së re. Pas këtij vendimi, Conte do të krijojë kabinetin...

Itali, presidenti Mattarella mandaton Roberto Ficon si kryeministër

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella i ka dhënë të hënën mandatin e përkohshëm të kryeministrit eksponentit të Lëvizjes 5 Yjet, Roberto Fico. Fico do...

Lideri i “Lega Nord”: E turpshme që Italia pret Erdogan

Presidenti turk, Erdogan, ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Itali. Erdogan është takuar fillimisht me Papën në Vatikan, ndërkohë që Roma është blinduar për...

Presidenti Meta pritet nga Mattarella: Italia mbështet integrimin e Shqipërisë

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Itali, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u prit sot nga Presidenti i Republikës Italiane,...

Presidenti i Italisë uron Metën: Gjatë presidencës suaj, Tirana do kontribuojë...

Presidenti i Republikës së Italisë, Sergio Mattarella, mesazh urimi  Ilir Metës me rastin e zgjedhjes President i Republikës së Shqipërisë Presidenti i Republikës së Italisë,...

Kriza në Itali, presidenti nis konsultat

Presidenti i republikës italiane Sergio Mattarella nis pasdite konsultat me zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë dhe grupet paralemntare të partive politike me...

EDITORIAL

Ish-ministri Manjani: Republika e Bosit!

Nga Ylli Manjani A jemi ende Republikë Kushtetuese? Në letra ashtu figurojmë, por në praktikë vështirë të njihemi si...

FORUM

Zyrtari i SHBA: Korrupsioni në Shqipëri është gjithandej dhe fshihet në vendet më pak të dyshimta

Nga Dan Koski (Fjala e të Ngarkuarit me Punë në Ambasadën e SHBA në Tiranë, në Ceremoninë...

Pse të mos kemi 3 Gjykata Kushtetuese?

Nga: Astrit Patozi PSE TË MOS KEMI 3 GJYKATA KUSHTETUESE? Hahaha. Çfarë shteti qesharak! Kishim dy vjet pa Gjykatë...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com