E shtunë, Shtator 21, 2019
Ballina Etiketimet Serbi

Etiketim: Serbi

Debati për Kosovën në OKB, “aksioni në Veri ishte legjitim”

Marrëdhëniet Kosovë-Serbi janë sërish të brishta. Ky ishte konkluzioni kryesor i raportit të shefit të UNMIK-ut, Zahir Tanin për punën tremujore të këtij misioni...

Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të lenë mënjanë retorikën ekstremiste dhe të punojnë për një marrëveshje që përqendrohet në njohjen...

“Veproni tani”, Shtëpia e Bardhë thirrje Kosovës e Serbisë

Shtëpia e Bardhë u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të lenë mënjanë retorikën ekstremiste dhe të punojnë për një marrëveshje që përqendrohet në njohjen...

Gjermani/ Haradinaj: Marrëveshje me Serbinë në kufijtë ekzistues

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se është në favor të arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë, por, e cila do të përfundojë...

Ministria e Jashtme, apel qytetarëve: Kujdes kur udhëtoni në Serbi

Ministria e Jashtme e Kosovës përmes një komunikate për opinion i këshilloi shtetasit e Kosovës për kujdes dhe maturi, në rast se nuk mund...

Haradinaj pret zyrtarët amerikanë: Paqe me Serbinë, pa e rrezikuar territorin...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka pasur sot një takim të rëndësishëm me zyrtarë amerikanë, të cilëve u ka bërë të ditur që në...

BE i kërkon sqarime Serbisë për ndalimin e zyrtarëve nga Kosova

Prej disa muajsh me radhë, zyrtarët e institucioneve të Kosovës që i takojnë Partisë së Pavarur Liberale, subjekt ky politik i komunitetit serb, janë...

“Kosova”, cila ishte këshilla e Dobrica Qosiçit për serbët pak para...

Dobrica Qosiç, ish-një prej zërave më të fuqishëm akademikë të Serbisë i angazhuar me kauzat nacionaliste, sidomos në raport me Kosovën, pak para vdekjes...

Shpallet dita e përkujtimit të gjenocidit serb në Serbi

Kuvendi i Kosovës miratoi “rezolutën për gjenocidin serb të kryer në Kosovë” me 79 vota pro dhe pa praninë e deputetëve serbë. Në rezolutë akuzohet...

Ministri serb: Kërcënimi më i madh për botën është Shqipëria e...

"Mos luani me zjarrin duke krijuar një Shqipëri të madhe brenda territorit të Serbisë". Është ky mesazhi  i fortë që i përcjell botës ministri...

EDITORIAL

Reagime të forta nga SHBA dhe Britania e Madhe: Zhgënjim dhe pikëpyetje për gjyqin e Tahirit

Dënimi i Saimir Tahirit vetëm me 3 vjet shërbim provë dhe rrëzimi i akuzave për trafik droge...

FORUM

Bujar Nishani: Dje, prova më e fortë e kapjes së Drejtësisë nga mafia dhe krimi i organizuar

Nga Bujar Nishani -  Dje, pushteti i drejtësisë tentoi t’u thotë shqiptarëve se nuk ka prova për ish-ministrin e akuzuar...

“Dënimi” i Tahirit, humbi ligji, fitoi morali

Nga Andi Bushati Nëse procesi i Saimir Tahirit shërbeu për të bindur shqiptarët për implikimin e thellë të...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com