E dielë, Korrik 21, 2019
Ballina Etiketimet Sëmundjet

Etiketim: Sëmundjet

Vuajnë kryesisht nga zemra, këto janë sëmundjet që “vrasin” çdo ditë...

Shëndeti është pjesa më e brishtë e njeriut dhe më e rëndësishme. Pas një studimi ku janë analizuar shkaqet e vdekjeve të shqiptarëve rezulton...

Sëmundjet që shkaktohen nëse flemë më pak se pesë orë

Ekspertët thonë se më pak orë gjumë në ditë është një nga mitet më të dëmshme rreth shëndetit. Menaxhimi i rregullt në katër ose pesë...

Numëro nishanet në trup, sëmundjet që paralajmërojnë

Personat me më shumë se 11 nishane në njërin krah, janë më të rrezikuar se të tjerët ndaj kancerit të lëkurës apo melanomës. Ekspertët kanë...

Sëmundjet e zemrës, faktorët e rrezikut dhe masat parandaluese

Sëmundje kardiovaskulare quhen sëmundjet që prekin zemrën dhe enët e gjakut. Diagnoza që zë peshën kryesore përsa i përket sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë, është sëmundja...

Sëmundjet që krijohen nga mungesa e vitaminës F

Vitamina F luan rol të madh në krijimin e bilancit mbrojtës dhe paraqet bazën për të sintetizuar acidet e tjera të ngopura yndyrore, thonë...

Këshillat e mjekes: Sëmundjet e veshkave, parandalimi dhe mjekimi i tyre

Sëmundjet kronike të veshkave po bëhen çdo ditë e më shumë një problem i shëndetit publik në mbarë botën, të cilat shoqërohen me një...

Sëmundjet e diplomatëve amerikanë? Misteri në Kinë e Kubë

Rusia është i dyshuari kryesor në hetimet e agjencive amerikane në lidhje me sëmundjet misterioze që kanë goditur personelin amerikan në Kubë dhe Kinë,...

Sëmundjet që “vrasin” shqiptarët, stili i jetës dhe ushqimet shtojnë problemet

Stili i jetesës, ushqimet me aditivë, apo hormone ka rritur sëmundshmërinë. Dr. Diana Hysi është mjeke familjeje dhe ajo tregon se rezultatet që dalin...

Sëmundjet e zemrës, këshillat e kardiologes

Nga dehidratimi tek tensioni i lartë i gjakut dhe sëmundjet e zemrës-temperaturat e larta shoqërohen në pjesën dërrmuese me probleme shëndetësore të pacientëve kronikë....

Mos e përdorni kurrë uthullën e mollës nëse vuani nga këto...

Uthullës së mollës, eliksirit të shëndetit dhe të bukurisë, me veti anti-fungale, antibakterial njerëzit i kanë gjetur ndër vite përdorime të pafundme. Megjithatë duket se jo...

EDITORIAL

Meta: Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen burrin e shtetit, Ramush Haradinaj

Presidenti Ilir Meta e cilëson presion dhe pabesi thirrjen e Ramush Haradinaj nga Gjykata Speciale në Hagë. Në...

FORUM

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...

Ramushi

Herën e kaluar, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i Kryeministrit, pasi Gjykata e Hagës e kishte...