E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Rusia

Etiketim: Rusia

Rusia e Kina, bashkëpunimin “historik” në fushën e energjisë

Rusia dhe Kina e forcuan bashkëpunimin në sferën e energjisë, me futjen në funksion të tubacionit të parë të gazit që i lidh ato....

Përse Rusia nuk do që të zgjidhet çështja e Kosovës?!

“Rusia bën llogaritë e saj dhe nuk është e interesuar që çështja e Kosovës të zgjidhet, sepse atëherë nuk do të ishte aq tërheqëse...

Sistemi raketor rus, së shpejti në Serbi

Rusia do të dërgojë sistemet raketore për mbrojtje në Serbi, pavarësisht paralajmërimeve të Shteteve të Bashkuara për sanksione të mundshme kundër shtetit serb, nëse...

BE u “mbylli” dyert, Rusia fton Rusia fton Shqipërinë dhe Maqedoninë...

Bashkimi Ekonomik Eurasian (EEU) ka ftuar Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore që t’i bashkohen këtij grupimi. Thirrja është bërë nga Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë...

Ofensiva ushtarake në Siri/ Rusia thotë se kurdët janë tërhequr plotësisht...

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se forcat e armatosura kurde ishin tërhequr nga një zonë e sigurtë pranë kufirit verilindor me Turqinë,...

Tronditet Rusia, ushtari vret 8 kolegë dhe plagos 2 të tjerë...

Një ushtar rus vrau tetë ushtarë të tjerë dhe plagosi dy në një bazë në rajonin Zabaikale të Siberisë. Lajmi u konfirmua nga Ministria e...

Rusia vendos në Serbi sistemin e raketave “S-400”

Qeveria e Serbisë thotë se projekti i saj është integrimi në BE, ndërkohë muajt e fundit ka rritur bashkëpunimin me Rusinë. Pas projektit për...

Analiza në median gjermane: Bllokada e Macronit do t’i forcojë klikat...

Nga Michael Martens - Rusia, Kina apo Turqia nuk mund ta përfitojnë Ballkanin, por BE mund ta humbë atë. Edhe nëse BE i ofron pak...

UEFA: Rusia dhe Kosova nuk do të luajnë kundër njëra-tjetrës

UEFA nuk do të lejojë që Rusia të ndeshet me Kosovën në asnjë kompeticion europian për shkak të “rreziqeve mbi sigurinë”. Ishin vetë rusët...

“Kosova s’është shtet nëse s’e njeh Rusia e Kina”, Haradinaj i...

Kryeministri në ikje, Ramush Haradinaj, një ditë pasi humbi zgjedhjet, vjen me një mesazh të fortë mbi raportin e Kosovës në Bashkimin Europian si...

EDITORIAL

Qeveria, me sytë nga xhepat e Europës

Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, njoftoi se Komisioni ka akorduar një fond...

FORUM

“Edi Rama qesh në situatë tragjike”, Gjekmarkaj: Kryeministër joserioz, propagandë edhe në gjendje të tmerrshme

Analisti politik dhe profesori Agron Gjekmarkaj i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” tha se...

Artur Zheji: Diktatura doli në sipërfaqe pas tërmetit

Nga Artur Zheji - Është e kotë ti vijmë anash dhe të themi stërhollime. Diktatura ishte e nëndheshme...