E premte, Shtator 20, 2019
Ballina Etiketimet Ruben Avxhiu

Etiketim: Ruben Avxhiu

Politikat e jashtme dhe të sigurisë amerikane nuk bëhen nga individë

Nga Ruben Avxhiu - Nuk e mohoj që nuk më erdhi mirë kur ambasadori John Bolton u caktua këshilltar Kombëtar i Sigurisë së presidentit Donald...

Bolton largohet duke lënë hapur gjithë problemet që solli në Shtëpinë...

Nga Ruben Avxhiu - Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, është zyrtari i radhës i lartë i Administratës së Presidentit Trump që largohet nga...

Lamtumirë një amerikani të madh, që i dha Millosheviçit ultimatum për...

Nga Ruben Avxhiu - Njeriu që siguroi një fund paqësor të Luftës së Ftohtë e që i dha Millosheviqit, Paralajmërimin e madh të Krishtlindjes për...

Amnezia historike, themel i propagandës ruse për Kosovën

Nga Ruben Avxhiu - Sovietikët kishin “Pravdën”, oligarkia e korruptuar e Putinit ka kanalin “Russia Today” RT, apo “Rusia Sot”. Kjo e fundit është po...

Lobimi i Serbisë në Washington

Ish-menaxheri i fushatës zgjedhore të Presidentit Trump për vizitë në Beograd Nga Ruben Avxhiu Një ish-menaxher i fushatës zgjedhore të Presidentit Trump ndodhet në Beograd, ndoshta...

Viti i provokimeve serbe vetëm sa ka filluar

Moska ka nevojë të madhe për një konflikt të ri në Ballkan për të përfocuar dorën e saj në negociatat me Bashkimin Europian. Nga Ruben...

Nëse zgjedhja është mes Gruevskit dhe Perëndimit, ajo nuk do shumë...

Nga Ruben Avxhiu Bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve nuk ka qenë ndonjëherë e lumtur dhe nuk ka buruar nga dashuria. Shqiptarët në Maqedoni nuk janë aq...

Fuqia e shqiptarëve në Maqedoni nuk matet vetëm me numra

Nga Ruben Avxhiu Disa shqiptarë po qajnë më shumë se Gruevski për rezultatet e zgjedhjeve të fundit në Maqedoni. U falet nëse janë pjesë e...

Donald Trump president – bota tani nuk do të jetë më...

Nga Ruben Avxhiu Ka qenë një natë e jashtëzakonshme për Republikanët në SHBA. Për herë të parë që nga viti 1928, ata do të kenë në...

Si e shpëtoi padashje Izraeli regjimin e Enver Hoxhës?

Ruben Avxhiu/ Enver Hoxha ishte një armik i vendosur i Izraelit, mirëpo ka qenë pikërisht ky shtet që mund ta ketë shpëtuar regjimin e tij...

EDITORIAL

Analisti shpërthen “bombën”: Jo vetëm djegie e Parlamentit, por dhe vrasje për trazira me 8 qershor

Gazetari i njohur investigativ Artan Hoxha ka dhënë detaje të tjera lidhur me dokumentin e SHISH, ku...

FORUM

Matthew Palmer, shkrimtari në Departamentin e Shtetit

Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkanin? Nga ai pritet ndihmë në zgjidhjen...

Nëntë kushtet e Gjermanisë për negociatat, Shqipëria nuk i përmbush as vitin tjetër

Nga Artan Fuga Nëntë kushtet që DW shprehet se Gjermania i ka vendosur Shqipërisë që ky shtet të japi...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com