E premte, Shtator 20, 2019
Ballina Etiketimet Romet

Etiketim: romet

Romët me shtëpitë si saraja, ngado në Rumani

Me kolonat e tyre të mermerta, kupolat dhe çatitë në formë pagodash, shtëpi të ndërtuara nga romët e pasur, dekorojnë fshatrat rumune. Në mesin...

Salvini “fshin” komunitetin rom

Ka shkaktuar polemika të shumta vendimi i Ministrit të Brendshëm italian, Mateo Salvini për të regjistruar komunitetin rom dhe pakicat e tjera nomade në...

Protesta për ujin e pijshëm, romët në Fier: A do na...

Banorë të komunitetit rom në Fier, marshuan në këmbë nga Mbrostari para Bashkisë për ti kujtuar premtimin sipas tyre të pambajtur për ujin e...

Dita e Romëve/ Në varfëri të thellë por gjithmonë me muzikë

Romët i japin ngjyra dhe alegri shoqërisë sonë. Sot është 8 Prilli, dita ndërkombëtare e tyre. Në qendrën komunitare në Shkozë u ofruan mamografi...

Manastirliu: Identifikim dhe trajtim fëmijëve që shfrytëzohen ekonomikisht

Mblidhet në Tiranë Komiteti Drejtues i Romacted, i Këshillit të Europës: Shqipëria progres në trajtimin e komunitetit rom “Grupe terreni për identifikimin e fëmijëve që...

Tjetër protestë, romët tek Rama: Gjuha jonë në shkolla

Kryeministria ka ''miq'' të paftuar pothuajse çdo ditë, me pankata dhe protesta. 8 prilli është Dita Ndërkombëtare e Romëve. Përfaqësues të këtij minoriteti dolën mesditën...

Diskriminimi kundër romëve në Ballkan

Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Gazmend Turdiu:  Romët, mes integrimit dhe përjashtimi të mëtejshëm Berlin - Një debat dy ditor për  ndaj...

Pse ne egjiptianët dhe romët e Shqipërisë iu bashkuam Lulzim Bashës

Nga Rivelino Çuno Kurrë më parë, egjiptianët dhe romët e Shqipërisë nuk kanë patur një parti krejtësisht të tyren. Kurrë me parë nuk kanë patur...

EDITORIAL

Analisti shpërthen “bombën”: Jo vetëm djegie e Parlamentit, por dhe vrasje për trazira me 8 qershor

Gazetari i njohur investigativ Artan Hoxha ka dhënë detaje të tjera lidhur me dokumentin e SHISH, ku...

FORUM

Matthew Palmer, shkrimtari në Departamentin e Shtetit

Kush është Matthew Palmer, i ngakuari i posaçëm amerikan për Ballkanin? Nga ai pritet ndihmë në zgjidhjen...

Nëntë kushtet e Gjermanisë për negociatat, Shqipëria nuk i përmbush as vitin tjetër

Nga Artan Fuga Nëntë kushtet që DW shprehet se Gjermania i ka vendosur Shqipërisë që ky shtet të japi...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com