E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Rinia

Etiketim: rinia

Parashikime të zymta, BB: Rinia po ikën, rënie e lindjeve

Shqipëria mban rekordin në botë për numrin e lartë të azilkërkueseve por ka një normë shumë të ulët të njohjes së kërkesës së tyre....

Rinia si “brez i humbur”, vegjetimi në nivele alarmante

Shqipëria e ka në nivele alarmante numrin e të rinjve që nuk janë as në punë dhe as në shkollë (28.6 për qind të...

Sytë nga emigracioni, mbi 40% e të rinjve janë me arsim...

Të joshur nga emigracioni, të rinjtë shqiptarë nuk preferojnë të vijojnë studimin pas arsimit nëntëvjeçar. Sipas të dhënave të INSTAT, të publikuara së fundmi,...

Feston rinia e Lali Erit

Projektligji/ Qeveria kthen “sytë” nga rinia

Rreth 500-550 mijë të rinj në të gjithë vendin nga mosha 15 deri 29 vjeç do të jenë përfitues direkt dhe jo direkt të...

Kërpaçi: Të rinjtë nga e gjithë Shqipëria për një kauzë të...

Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi, nga protesta u shpreh se mijëra të rinjë nga e gjithë Shqipëria, i janë bashkuar opozitës për kauzën e...

Të rinjtë si azilantë, Kërpaçi: Programi i LSI-së për të frenuar...

Nga Redjon Shtylla Shqipëria është kthyer në një vend ku çdo ditë e më shumë po mbetet pa rini. Të dhënat e publikuara nga Eurostat,...

Kërpaçi: Ne nuk do të lejojmë më që të rinjtë të...

Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, nga protesta simbolike para Kuvendit, u shpreh se nuk do të lejojmë më që të rinjtë të largohen nga vendi....

Thirrja e fortë e të rinjve: Ti Shqipëri s’më jep nder,...

Të rinjtë e grupeve opozitare si Forumi Rinor i Partisë Demokratike (FRPD) dhe Lëvizja Rinore për Integrim (LRI), me simbolikën e 200 këpucëve dhe...

Kadri Veseli ngre alarmin: Kosova po braktiset nga rinia

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli teksa mori pjesë në konferencën “Dialogu publiko-privat” tha se vendi po kërcënohet seriozisht nga largimi i të...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...

Tre vite nga votimi i reformës në drejtësi, reagon Xhixho: Sot maxhoranca kontrollon dhe gjyqësorin

Nga Erisa Xhixho * Sot 3 vite më parë u miratuan ndryshimet kushtetuese që i dhanë jetë reformës...