E mërkurë, Qershor 19, 2019
Ballina Etiketimet Refugjatët

Etiketim: refugjatët

Kroacia ia ngec në derë Bosnjes fqinje, dëbon në mënyrë të...

Në kufirin e gjelbër midis Bosnjës dhe Kroacisë, emigrantët po dëbohen në mënyrë të paligjshme, pa proces gjyqësor. Një fakt të tillë e kanë...

Refugjatët, sot në fuqi marrëveshja me FRONTEX

Marrëveshja për menaxhimin e përbashkët të kufirit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian hyn sot në fuqi. Këshilli i Bashkimit Europian njoftoi hyrjen në fuqi...

Nënshtetësi për refugjatët

E drejta për të fituar shtetësinë shqiptare do t’u njihet edhe refugjatëve e personave në mbrojtje plotësuese. Kushti kryesor është qëndrimi në mënyrë të...

Dua Lipa flet për refugjatët

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të suksesshme shqiptare në rrafshin ndërkombëtar. Kjo ka bërë që bukuroshja jonë të jep intervista të ndryshme,...

OKB reagon ndaj vendimit të Trump për refugjatët

Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që çdo person që largohet nga dhuna ose persekutimi, mund të marrë mbrojtje “pa pengesa”, tha agjencia e...

Refugjatët bllokojnë kufirin mes Bosnjës dhe Kroacisë

Kalimi kufitar midis Bosnjës dhe Kroacisë u mbyll pasi  qindra emigrantë dhe refugjatët që u përpoqën të hynin në vendin e BE bllokuan rrugën...

Italia ashpërson kursin ndaj refugjatëve, Salvini është i vendosur

Fshati Riace në jug të Italisë është një shembull i integrimit të suksesshëm të refugjatëve – ndërsa tani ata duhet të largohen. Kështu ka...

5-fishohen refugjatët në Shqipëri – IOM flet për rreth 1700 në...

Të dhënat më të fundit nga Organizata Ndërkombëtare e Migrimit, tregojnë se, gjatë 2018-ës e deri më tani, në Shqipëri janë konstatuar nga autoritet...

Refugjatët, paralajmërimi i KE-së: Italia nuk mund t’i dërgojë në Shqipëri

Në një shkrim të publikuar gjatë ditës së sotme nga media e madhe italaine ilgiornale.it është botuar një deklaratë e zëdhënses së Komionit Euriopan...

Komuniteti katolik reagon pas pranimit të refugjatëve: Vepruat sipas Biblës!

Vendimi i qeverisë shqiptare për të strehuar 20 emigrantë eritreas që ndodhen në brigjet Italiane, është vlerësuar edhe nga komunitetit fetare. Në një letër drejtuar...

EDITORIAL

Sondazhi Fevziu/ 79 për qind e popullit mendon se po shkojmë në përplasje

Në emisionin "Opinion" te Blendi Fevziut në Tv Klan mbrëmë u debatua rreth fillimit të përplasjeve mes...

FORUM

Apeli i Veton Surroit: Shqipëria po shkon drejt humnerës

Nga Veton Surroi Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do...

Armand Shkullaku: Organizata e Rilindjes duhet të shkrihet

Nga Armand Shkullaku- Përgjimet mbi organizatën e strukturuar të Rilindjes dhe, mbi të gjitha, reagimi i saj...