E mërkurë, Nentor 20, 2019
Ballina Etiketimet Protestat

Etiketim: protestat

Vijojnë protestat në Hong Kong, thirrje për autonomi

Policia në Hong Kong ka përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë një manifestim të mijëra protestuesve anti qeveritarë të shtunën, shumë prej tyre të...

Pakënaqësi e madhe qytetare, e gjithë bota po “zien” nga protestat

Kupa e dëshirës për ndryshim është mbushur, dhe ajo po fillon të derdhet në mbarë globin. Protestat e qytetarëve të pakënaqur janë përhapur në të...

Çfarë kanë të përbashkët protestat e sotme globale ?

Javët e fundit, protesta masive kanë shpërthyer në vendet nga Libani në Spanjë deri në Kili. Të gjitha janë të ndryshme, me shkaqe, metoda...

Protestat paralizojnë Barcelonën

Demonstratat për lirimin e liderëve separatistë nuk kanë të ndalur në rajonin spanjoll të Katalonjës. Përleshjet me policinë kanë çuar në arrestimin e mbi...

Përshkallëzojnë protestat në Barcelonë, mbi 20 të arrestuar nga përleshjet me...

Qyteti i Barcelonës është përfshirë nga trazirat prej së hënës. Vendimi për të dënuar me burg disa nga ish-liderët e rajonit gjysmautonom spanjoll të...

Protestat antiqeveritare, rreth 100 të vdekur nga përplasjet

Numri i vdekjeve nga protestat e vazhdueshme antiqeveritare në Irak është rritur në gati 100, sipas Komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut në...

Franca ”pushtohet” nga protestat- Policia franceze përplaset me ‘jelekët e verdhë’

Policia franceze, ka shpërndarë gaz lotsjellës dhe bëri dhjetëra arrestime të shtunën, ndërsa shpërndanë grupe protestuesish të “jelekëve të verdhë” që po përpiqeshin të...

S’ka datë për protestat, Basha: Edhe largimi i Ramës nuk mjafton...

Takimi i pasdites vonë mes krerëve të partive të opozitës së bashkuar në selinë e Partisë Demokratike nuk prodhoi një datë konkrete për protestat...

Protestat në Hong Kong, Kina paralajmëron: Kriza më e keqe që...

Turistët apo personat që udhëtojnë drejt Hong Kongut janë paralajmëruar që të kenë kujdes. E gjitha kjo u shkaktua nga një deklaratë e Kinës...

Ndizen protestat në Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin lotsjellës kundër turmës që marshonte pranë kufirit me Kinën. Protestuesit thërrisnin për...

EDITORIAL

Kriza zgjidhet vetëm me zgjedhje urgjente, të parakohshme

Tashmë nuk mban më “ujë pilafi”, në Shqipëri kriza po shkon drejt rrënimit të ekonomisë, demokracisë dhe...

FORUM

Luan Rama: Kosova brenda Serbisë, një postim provokativ dhe fyes i Kryeministrit të Shqipërisë!

Nga Luan Rama* - Nuk është një lapsus. Nuk është as ndonjë gabim prej pakujdesisë, publikimi në faqen...

Reformë e denjë për gishtin e Boschart

Nga Ylli Manjani - Shihni me vemendje se për çfarë reforme zgjedhore po zihen. Halli më i madh...