E premte, Korrik 19, 2019
Ballina Etiketimet Popullsia

Etiketim: Popullsia

Shqipëria në fund të shekullit, popullsia do zbresë nën 1 milionë....

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga...

SHBA/ Qeveria heq opsionin e nënshtetësisë në regjistrimin e popullsisë 2020

Në regjistrimin e popullsisë në vitit 2020 (CENSUS 2020), nuk do të ketë më pyetje për shtetësinë, bëri me dije një zëdhënës i Departamentit...

Popullsia drejt plakjes, bie me 17.4%

Popullsia e Shqipërisë vazhdon të shënojë një rënie të ndjeshme. Vetëm në vitin 2018 numri i banorëve që jetojnë brenda territorit ka shënuar një...

Popullsia në Gjermani arrin shifra rekord

Popullsia e Gjermania ka arritur shifra rekord. Zyra e statistikave tha të premten se në fund të vitit 2018 në Gjermani janë regjistruar 83 milionë...

Përqendrimi në Tiranë, sa përqind e popullsisë jeton në kryeqytet

Rreth 27% e popullsisë urbane në Shqipëri është e përqendruar në qytetin më të madh të vendit, Tiranën. Portali i të dhënave Our World...

Tranzicioni, si po rrezikohet e ardhmja e vendit

Sociologët dhe demografët pohojnë se ka ardhur koha që tranzicioni demografik (rënia e madhe e lindjeve dhe emigracioni i lartë) të trajtohet me përparësi,...

Kosova dhe Shqipëria, vendet më të populluara në rajon

Për sipërfaqen tokësore që ka Shqipëria dhe Kosova janë dy shtetet me densitetin më të lartë të banorëve në rajon, kjo sipas hartës interaktive...

Popullsia në rrezik, më shumë vdekje se lindje

Treguesit demografik të Shqipërisë shënuan një rekord negativ historik, teksa për herë të parë numri i vdekjeve ka kaluar atë të lindjeve. Instituti i...

Shqipëria/ Në fund të shekullit do jemi 1.7 mln banorë, shumica...

Projeksionet globale mbi popullsinë nga viti 1950 deri në vitin 2100 tregojnë për një rënie drastike të popullsisë shqiptare, sipas të dhënave të Organizatës...

Shqipëria po tkurret, bien frikshëm lindjet. Çfarë parashikohet të ndodhë pas...

Popullsia e vendit po tkurret me ritme më të shpejta se parashikimet, si rrjedhojë e rënies së lindshmërisë, por edhe rikthimit të ciklit të...

EDITORIAL

Miratohet nga kryeministri Rama “RRUGA E FLORIRIT”, 258 milionë euro për 17 km!

Seanca e fundit e Parlamentit ka shërbyer për të mbyllur qokat e fundit të qeverisë për këtë...

FORUM

Luan Rama: Ramush Haradinaj, përndryshe pesha e dinjitetit

Vlera e peshës së dinjitetit, e ka cilësuar Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama, aktin e dorëheqjes së...

Mesazhi i Haradinajt: Kosova është e paprekshme

Kreu i AAK’së Ramush Haradinaj, tashmë kryeministër në dorëheqje, në profilin e tij në facebook ka treguar...