Ballina Etiketimet Popullsia

Etiketim: Popullsia

Tkurrja e popullsisë, Presidenti Meta: Zgjidhja nuk është largimi por ndryshimi

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, përmes një postimi në facebook, ka shpërndarë artikullin e ''Zërit të Amerikës'' që flet për largimin e popullisë. Teksa...

Shqipëria në fund të shekullit, popullsia do zbresë nën 1 milionë....

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga...

SHBA/ Qeveria heq opsionin e nënshtetësisë në regjistrimin e popullsisë 2020

Në regjistrimin e popullsisë në vitit 2020 (CENSUS 2020), nuk do të ketë më pyetje për shtetësinë, bëri me dije një zëdhënës i Departamentit...

Popullsia drejt plakjes, bie me 17.4%

Popullsia e Shqipërisë vazhdon të shënojë një rënie të ndjeshme. Vetëm në vitin 2018 numri i banorëve që jetojnë brenda territorit ka shënuar një...

Popullsia në Gjermani arrin shifra rekord

Popullsia e Gjermania ka arritur shifra rekord. Zyra e statistikave tha të premten se në fund të vitit 2018 në Gjermani janë regjistruar 83 milionë...

Përqendrimi në Tiranë, sa përqind e popullsisë jeton në kryeqytet

Rreth 27% e popullsisë urbane në Shqipëri është e përqendruar në qytetin më të madh të vendit, Tiranën. Portali i të dhënave Our World...

Tranzicioni, si po rrezikohet e ardhmja e vendit

Sociologët dhe demografët pohojnë se ka ardhur koha që tranzicioni demografik (rënia e madhe e lindjeve dhe emigracioni i lartë) të trajtohet me përparësi,...

Kosova dhe Shqipëria, vendet më të populluara në rajon

Për sipërfaqen tokësore që ka Shqipëria dhe Kosova janë dy shtetet me densitetin më të lartë të banorëve në rajon, kjo sipas hartës interaktive...

Popullsia në rrezik, më shumë vdekje se lindje

Treguesit demografik të Shqipërisë shënuan një rekord negativ historik, teksa për herë të parë numri i vdekjeve ka kaluar atë të lindjeve. Instituti i...

Shqipëria/ Në fund të shekullit do jemi 1.7 mln banorë, shumica...

Projeksionet globale mbi popullsinë nga viti 1950 deri në vitin 2100 tregojnë për një rënie drastike të popullsisë shqiptare, sipas të dhënave të Organizatës...

EDITORIAL

Dështimi me negociatat, kryeministri maqedonas jep dorëheqjen. Po Edi Rama?!

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur agjencia italiane...

FORUM

Piktori e bëri shtetin që të mos e duan edhe shqiptarët

Nga: Kim Mehmeti Shqipëria nuk është e rrezikuar nga ambiciet e një Kryeministri që donë t’i kontrollojë të...

Ylli Manjani: Ja arsyet përse Shqipëria duhet të ndahet nga Edi Rama

Nga Ylli Manjani Ka shumë arsye përse Shqipëria duhet të ndahet nga Edi Rama. Shumë! Por njëra është më...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com