E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Politike

Etiketim: politike

Kanabisi i prodhuar në Shqipëri, si hyri në ekonomi e politikë

Në Shqipëri janë asgjësuar 2.56 milionë rrënjë kanabis në 2016-n, që përkon me vitin kur kultivimi i bimës së ndaluar u bë masiv, sipas...

Reforma në Drejtësi, Gjonaj mesazh politikës: Koha për bashkim

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tha se reforma në drejtësi është në rrugën e saj të mbarë dhe nuk do të ketë asnjë kthim...

Propoganda politike në rrjetet sociale, Evropa përcakton legjislacionin e ri

Vëmendje ndaj përdorimit të mesazheve politike dhe propagandistike të dërguara për përdoruesit e rrjeteve sociale (si Facebook dhe Linkedin) ose për platforma të tjera...

Presidenti Meta nga Durrësi:Palët të tregojnë vullnet real për dialog

Presidenti Ilir Meta nga Durrësi tha, këtë të diel, se duhet dialog për të normalizuar situatën politike në vend, ndërsa u ka bërë thirrje...

Facebook bllokon reklamat politike – Do ndalojë ndërhyrjet në zgjedhjet e...

Facebook ka aplikuar kufizime në rregullat e reklamimit politik në Bashkimin Europian këtë javë,  në përpjekje për të parandaluar abuzimin dhe ndërhyrjet në zgjedhjet...

A e kanë përfunduar misionin e tyre partitë politike?

Nga Anne Applebaum Xhorxh Uashingtoni, mendonte se ato ishin “motorë të fuqishëm”, të cilat manipuloheshin lehtësisht nga “njerëzit dinakë, ambiciozë dhe pa parime”. Poeti anglez,...

Vajza e Azem Hajdarit përkujton rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA-në

Deputetja Rudina Hajdari, me anë të një statusi në "Facebook", ka përkujtuar një datë të rëndësishme për shqiptarët, atë të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike...

Massafra mesazh politikës: Kemi nevojë të rifitojmë gëzimin

Kur në Shqipëri duhen edhe dy ditë nga protesta e radhës e opozitës dhe kur vendi ndodhet në një kaos politik dhe social, arqipeshkvi...

Koço Kokëdhima: Fundi i Ramës është çështje kohe

Ish-miku më i afërt i kryeministri dhe kreu i Lëvizjes politike Zgjidhja, Koço Kokëdhima thotë se fundi i Edi Ramës është çështje kohe. Në...

Kanadaja në krizë të thellë politike

Kanadaja po ndeshet me një krizë të thellë politike pas dorëheqjes së ministres së Drejtësisë dhe akuzave të ngritura ndaj kryeministrit Justin Trudeau për...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...

Tre vite nga votimi i reformës në drejtësi, reagon Xhixho: Sot maxhoranca kontrollon dhe gjyqësorin

Nga Erisa Xhixho * Sot 3 vite më parë u miratuan ndryshimet kushtetuese që i dhanë jetë reformës...