E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Pergamena

Etiketim: pergamena

Rikthehet pergamena e lashtë, këtë herë si tablet

Një universitet në Kanada ka krijuar një tablet me një ekran fleksibël që mund të mbështillet. Ekrani i këtij tableti zgjatet në mënyrë që...

Zbulohet pergamena e rishkruar në shekullin X

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë ka zbuluar një dokument të rëndësishëm. Bëhet fjalë për një dorëshkrim, Dosja 14, Fondi “Kodikët e Shqipërisë”,...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...

Tre vite nga votimi i reformës në drejtësi, reagon Xhixho: Sot maxhoranca kontrollon dhe gjyqësorin

Nga Erisa Xhixho * Sot 3 vite më parë u miratuan ndryshimet kushtetuese që i dhanë jetë reformës...