E mërkurë, Qershor 19, 2019
Ballina Etiketimet Parlamenti Europian

Etiketim: Parlamenti Europian

2019, mësyjnë të djathtët në Parlamentin Europian

Nga Bernd Riegert, Deutsche Welle Nëntë kryesues në Parlament dhe Komision. BE do të rinohet vitin e ardhshëm, sfidat mbeten populizmi, tregtia, migracioni dhe buxheti. A...

Grekët fitojnë në Bruksel. PE: Hetim për vrasjen e Kostandinos Kacifas

Në raportin për Shqipërinë që rekomandon çeljen e negociatave, Parlamenti Europian ka miratuar sot edhe një pikë shtesë, ku kërkon zbardhjen e vrasjes së...

PE kërkesë për hetim të plotë të vdekjes së Kaçifas

Parlamenti Europian bën thirrje për një hetim të plotë të rrethanave që çuan në vdekjen e Konstantinos Kaçifas. 35-vjeçari u qëllua për vdekje nga...

PE voton: Hungaria të ekstradojë Gruevskin në Maqedoni

Parlamenti Europian miratoi sot dy amendamente përmes së cilëve i kërkohet Hungarisë të ekstradojë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski në Maqedoni. Grupi i Socialdemokratëve dhe “Të gjelbërve”...

Sot mblidhet Parlamenti Europian, diskutime për dialogun Kosovë – Serbi

Është parashikuar që në seancën e ditës së sotme anëtarët e Parlamentit Europian në Bruksel do të diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi. Përveç kësaj mësohet se...

Parlamenti Europian diskuton sot për dialogun Kosovë-Serbi

Ditën e sotme anëtarët e Parlamentit Europian në Bruksel do të diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi. Mësohet se deputetët europianë do të vlerësojnë progresin e bërë...

Parlamenti Europian: PPP-të, strategji me rrezik

PPP janë strategji investimi me rrezikshmëri të lartë për qevrinë dhe borxhin publik, si dhe me ndikime të konisderueshme negative në shoqëri. Ky ishte thelbi...

Parlamenti Europian voton pro ndalimit të prodhimit të 10 materialeve plastike

Ligjvënësit europianë votuan të mërkurën pro ndalimit të disa llojeve të plastikës dhe shtuan përgjegjësinë e prodhuesve për të ricikluar materialin, në një përpjekje...

PE miraton deklaratën e Stabilizim Asociimit

Parlamenti Europian miraton Deklaratën Përfundimtare të Komitetit të Stabilizim-Asocijimit BE-Shqipëri. Lajmi është njoftuar nga deputeti socialist Taulant Balla i pranishëm sot në mbledhjen e...

PD: Parlamenti Europian nxin Shqipërinë në raportin e votuar për Ballkanin

Partia Demokratike ka reaguar për miratimin e raportit për Shqipërinë nga Parlamenti Europian. Në një deklaratë për mediat, selia blu thotë se "ndërsa Edi Rama ka...

EDITORIAL

Sondazhi Fevziu/ 79 për qind e popullit mendon se po shkojmë në përplasje

Në emisionin "Opinion" te Blendi Fevziut në Tv Klan mbrëmë u debatua rreth fillimit të përplasjeve mes...

FORUM

Pas përgjimeve. Andi Bejtja: Organizata kriminale “Mos e rruj K….”

Nga Andi Betja - Te gjithe qoftet e Bild ku Rilindja del tamam si nje organizate kriminale, (fatmiresisht...

Apeli i Veton Surroit: Shqipëria po shkon drejt humnerës

Nga Veton Surroi Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do...