E hënë, Shtator 16, 2019
Ballina Etiketimet OBSH

Etiketim: OBSH

Të dhënat shokuese të OBSH: Çdo minutë, 5 të vdekur në...

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar. Miliona vetë sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë bëhen viktimë e...

OBSH: Ringjallje dramatike e fruthit vdekjeprurës edhe në Shqipëri, rrezikohen të...

Fruthi, ndoshta virusi më ngjitës në planet, është rikthyer furishëm në Shqipëri, në të gjithë Evropën dhe në Amerikën e Veriut. Përkundër deklarimeve të...

OBSH: Plastika në ujë nuk është një kërcënim aktual

Mbetjet e plastikës kanë pushtuar botën, ku së fundmi ato u vërejtën edhe tek reshjet. Kjo situatë ka bërë që Organizata Botërore e Shëndetit...

OBSH: Mikroplastika në ujë nuk përbën ende rrezik për shëndetin

Organizata Botërore e Shëndetësisë theksoi se nivelet aktuale të mikroplastikës, të pranishme në ujin e pijshëm, nuk përbëjnë ende rrezik për shëndetin, por ekspertët...

OBSH: Rritet numri i të sëmurëve me fruth

Fruthi po përhapet në mbarë botën. Veçanërisht e prekur është Afrika. Por edhe në Evropë përhapja e kësaj sëmundjeje jep shkas për shqetësim. OBSH...

“Insekticidi Sunfire merr jetë njerëzish”, mjekët: OBSH e klasifikon me helmueshmëri...

Insekticidi "Sunfire", është i ndaluar të përdoret në Europë dhe Amerikë, pavarësisht kësaj, ky ilaç vdekjeprurës e gjen rrugën për të ardhur tek farmacitë...

Cigaret elektronike, OBSH: Janë të rrezikshme për shëndetin

Cigaret elektronike janë të dëmshme dhe duhen përmirësuar. Kështu deklaron Organizata Botërore e Shëndetësisë në një raport global për duhanin, duke shpjeguar se si...

Ligji anti-duhan, MSH: Morëm përgëzime nga OBSH

OBSH përgëzon Qeverinë Shqiptare për hapat e ndërmarrë për ndalimin e duhanpirjes dhe mbrojtjen e shëndetit nga të gjitha llojet e produkteve të duhanit....

OBSH, jo emergjencë ndërkombëtare për epideminë e Ebolës

Organizata Botërore e Shëndetit vendosi të mos shpallë situatë emergjence për epideminë e Ebolës, megjithë përhapjen e saj nga Republika Demokratike e Kongos drejt...

Infeksionet seksualisht të transmetueshme, alarmi nga OBSH

Çdo ditë verifikohen më shumë se një milion raste të reja të të prekurve nga infeksionet seksualisht të transmetueshme. 4 infeksionet më të përhapura...

EDITORIAL

Presidenti në Pezë: Të lemë interesat afatshkurtëra dhe të bashkohemi për Kombin

Nga Peza ku sot u festua 77 vjetori i Konferencës së Pezës, Ilir Meta dha një mesazh...

FORUM

Një lajm i keq për optimistët e reformës zgjedhore

Nga Astrit Patozi - Të gjithë ata që po shpresojnë në ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri, si...

Andi Bushati: “Hap frigoriferin dhe shiko Ramën”, strategjia e normalizimit të vesit

Nga Andi Bushati - Kushdo që i ka hedhur një sy të vëmendshëm mediave të kësaj të hëne,...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com