E hënë, Korrik 15, 2019
Ballina Etiketimet Nobel

Etiketim: Nobel

15-vjeçarja, kandidate për çmimin “Nobel” për Paqen

Një vajzë vetëm 15 vjeçare është nominuar për çmimin Nobel për Paqen, çmimi më prestigjioz në botë. Greta Thunberg, është bërë e njohur në...

15 vjeçarja kandidate për çmimin Nobel për Paqen

Një vajzë vetëm 15 vjeçare është nominuar për çmimin Nobel për Paqen, çmimi më prestigjioz në botë. Greta Thunberg, është bërë e njohur në...

Tsipras dhe Zaev kandidatë për çmimin Nobel të Paqes

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u nominuan për Çmimin Nobel të Paqes 2019. Liderët e grupit socialist dhe...

Ndahet nga jeta shkencëtari që shiti çmimin e tij Nobel për...

Është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçari fituesi i çmimit Nobel, fizikanti Leon Lederman. Zbulimet e tij ishin vendimtare në identifikimin e grimcave subatomike që...

New York Times: Lexuesit në gjithë botën habiten si nuk e...

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven...

Jepet çmimi Nobel në Kimi

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave i ka dhënë çmimin Nobel në Kimi shkencëtarëve Jacques Dubochet, Joachim Frank dhe Richard Henderson. Ata analizuan biomolekulat përmes ngrirjes....

FOTO/ E gjithë familja me nga një çmim Nobel

Në disa raste në gjak rrjedh flori. Nga ai që përbehen medaljet e çmimit Nobel. Të gjithë e njohim Marie Curie, të lindur Sklodowska,...

Gratë e çmimit Nobel, 16 kanë fituar atë për Paqe (Lista...

Çmimet Nobel janë një peshë e rëndë në historinë e njerëzimit, ato u jepen individëve, grupe të ndryshme apo shteteve të cilat punojnë fort...

Fituesi i çmimit Nobel, Bob Dylan akuzohet për plagjiaturë

Një shkrimtare dhe gazetare akuzon Bob Dylan për plagjiaturë. Legjenda e muzikës rock, në fjalimin e tij të pranimit të çmimit Nobel për Letërsinë...

Bob Dylan refuzon pjesëmarrjen në ceremoninë e çmimeve Nobel

Bob Dylan nuk do të udhëtojë në Suedi për të marrë çmimin Nobel për Letërsi. Akademia suedeze që ndan çmimet Nobel ka njoftuar se...

EDITORIAL

Presidenti: Propaganda e hetuesia, dy shtyllat që mbajtën në këmbë komunizmin

Presidenti Ilir Meta është takuar sot me mjekun e njohur Isuf Kalo. Në një postim në Facebook,...

FORUM

Shqipëria drejt çmendurisë: politika shkruan shkencën !

Nga Artan Fuga - Nga Deputetët po shkruajnë edhe ligjet e Njutonit, edhe ekuacionet e Makswellit! Sot e nesër...

Kim Mehmeti: Opozita i “dogji” mandatet, “Rilindja” është duke e “djegur” Shqipërinë

Shkruan Kim Mehmeti Nuk janë të pakuptimta, përbuzëse dhe çmendurake vetëm thëniet e Kryeministrit të Shqipërisë se vendi...