Ballina Etiketimet Njerezimi

Etiketim: njerezimi

Imazhet që përshkruajnë botën e sotme

Njerëzimi ka evoluar me shpejtësi dhe bashkë me të, edhe mënyra sesi ne jetojmë. Teknologjia ka luajtur rol të rëndësishëm për mënyrën sesi ne...

Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre. Ata pretendojnë se kanë një zbuluar një sëmundje të re, e cila...

Inteligjenca artificiale është shqetësimi më i madh i njerëzimit

Është quajtur “Revolucioni i katërt industrial”, por duket se inteligjenca artificiale mund të jetë një shqetësim më i madh se shumë prej nesh e...

Paralajmërimet e fundit të Hawking për njerëzimin

“Njerëzit duhet të largohen nga Toka në 200 vitet e ardhshme nëse duan të mbijetojnë”. Ky ishte paralajmërimi që Profesor Stephen Hawking dha për...

Njerëzit nuk kanë frikë nga alienët, por…

Kur njerëzimi do të ballafaqohet me prova të padiskutueshme të ekzistencës së jetës përtej Tokës, sipas shkencëtarëve ne do të frikësohemi shumë nga ky...

Shteti i parë që lundron për ”çlirimin e njerëzimit nga politikanët”...

Shteti i parë lundrues në botë do të jetë në Oqeanin Paqësor në ishullin e Tahitit në vitin 2020. Mjaft hotele, shtëpi, zyra, restorante, do...

Papa: Njerëzimi kërcënohet me vetëvrasje nga lufta…

Papa Francesku ka thënë se njerëzimi është duke u kërcënuar me vetëvrasje për shkak të luftës bërthamore, shkruajnë mediet ndërkombëtare. Ai iu referua tensioneve në...

Provat që tregojnë se nuk jemi krijesat e vetme në univers

Njëra nga pyetjet më të famshme që mund të dëgjohet kohët e fundit është ‘A jemi ne krijesat e vetme inteligjente në univers?’. Një...

Teoritë e frikshme, ekspertët: Ja si do të vdesë njerëzimi, janë...

Një grup i fituesve të "Çmimeve Nobel", kanë dhënë teoritë e tyre për mënyrën se si do të përfundojë bota dhe sipas tyre, e...

“Raca njerëzore deri më… ose bëhemi të pavdekshëm”. IA zhvillohet dhe…

E ardhmja e "Inteligjencës Artificiale", sipas një studimi i cili ka zbuluar se raca njerëzore mund të zhduket deri ne vitin 2050. Jeff Nesbit, ish-drejtor i...

EDITORIAL

Mafia e qeveritare e votave mbyll dosjen e Dibrës. Pse heshtin ndërkombëtarët?

Prokuroria mbylli skandalin më të madh të vjedhjes dhe manipulimit të votave në Shqipëria, e dokumentuar me...

FORUM

Të vdekurit fitojnë gjithmonë, ndonjëherë të gjallët duhen kërkuar mes tyre

Nga Lorenc Vangjeli - Rrallë shumë, por megjithatë ndodh: njerëz që kanë Ikur nga kjo botë, i imponojnë...

Fondacioni Martin & Mirash Ivanaj – Një xhevahir kulture dhe dije në mes të Tiranës

Nga Mal Berisha Një Vegim i largët rreth emrit “Mirash” Ishte viti 1959 kur u ula në bangën e...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com