E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Ngrohja globale

Etiketim: ngrohja globale

Ngrohja globale po stimulon përhapjen e këtij virusi vdekjeprurës

Ka një debat ndërkombëtar për ngrohjen globale, e cila shihet si rrezik serioz për njerëzimin. Temperaturat çdo vit e në rritje, sipas shkencëtarëve, po stimulojnë...

Papa Françesku apel të fortë për ngrohjen globale: Jemi në emergjencë

Papa Françesku e ka quajtur ngrohjen klimatike një “emergjencë globale”, duke paralajmëruar për rreziqet e ngrohjes dhe se një dështojmë për të vepruar urgjentisht...

Ngrohja globale po kërcënon jetën e mijëra gjallesave

Një nga problemet më madhore me të cilat po përballet njerëzimi vitet e fundit janë ndryshimet klimatike dhe grohja globale. Ndryshimet klimatike janë kthyer në...

Alpet e Zvricrës po shkrihen nga ngrohja globale

Fenomeni i ngrohjes globale vijon të ndihet kudo. Rritja e temperaturave do të shkrijë pjesën më të madhe të akullit që përcakton ekosistemin e...

Shkencëtarët prezantojnë zgjidhjen tragjike për ngrohjen globale: Do të errësojmë diellin

Në përpjekje për të zbehur deri diku impaktin e ngrohjes globale, shkencëtarët kanë gjetur një zgjidhje të re, të pa prezantuar më parë. Kërkuesit nga...

Pse moti i acartë, nuk do të thotë që ngrohja globale...

Nga Sarah Gibbens Një i ftohtë rekord ka prekur një pjesë të mirë të SHBA-së. Vendi është përfshirë nga një vorbull polare që ka dërguar...

Ngrohja globale, studentët francezë bojkotojnë mësimin

Qindra nxënës dhe studentë francezë bojkotuan mësimin të premten për të demonstruar në bulevardet e Parisit, duke kërkuar masa urgjente kundër ngrohjes globale dhe...

Ngrohja globale, alarmi: Në 2100 Italia do të zhytet nga deti

“Italia do të zhytet nga deti në vitin 2100”. Ky është parashikimi alarmant i ENEA-s, Agjencisë kombëtare italiane për teknologjitë e reja dhe energjinë...

Ç’i kemi bërë natyrës në 10 vite dhe jo vetëm

Ne qëndrojmë me aq qejf në zonën tonë të rehatisë, sa terma si “ngrohja globale”, “efekti serrë”, “ndryshimet drastike klimatike” na duken më tepër...

Propozimi i habitshëm i shkencëtarëve: Do “zbehim” diellin për të ndaluar...

Shkencëtarët po propozojnë një mënyrë të pa provuar më parë për të menaxhuar pasojat e ndryshimeve klimaterike. Një zgjidhje për ta mund të ishte...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...