E mërkurë, Qershor 19, 2019
Ballina Etiketimet Nene Tereza

Etiketim: Nene Tereza

Martirizimi i heshtur i Nënë Terezës, përballë regjimit komunist

Nga: Eugjen Merlika Kaluan dy vjet nga shёnjtёrimi i Nёnё Terezёs, nga dita kur Papa Françesku shpalli shёnjtore tё parёn grua tё lindur nё kombin shqiptar....

Njihuni me emigrantët më të famshëm që ndryshuan botën, nga Nënë...

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe gjetën suksesin. ALBERT EINSTEIN GJERMAN/AMERIKAN 1879-1955 Albert...

Rrëfimi: Si bëra Nënë Terezën të fliste shqip, e quanin “bijë...

Gjek Gjonlekaj, ish-gazetar i Voice of America, drejtor i Gjonleka Publishing Company, botues i Kanunit në anglisht tregon takimin para 30 vitesh me Nënë Terezën...

Letra e Nënë Terezës drejtuar grave

Letër e Nënë Terezës drejtuar grave në Konferencën IV Botërore të Gruas në Pekin (e pjesshme) Në Ditën ndërkombëtare të Gruas, po propozojmë në mënyrë të...

Spitali “Nënë Tereza”: Nuk ka mungesë barnash

Drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” ka reaguar pas publikimit në media të një denoncimi ku një pacente pretendon se në këtë spital...

Nënë Tereza në Brazil

Një vit më parë me nismë të ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, shtatorja e Nënë Terezës mbërriti në Rio De...

Presidenti Meta viziton Manastirin dhe përkulet para Nënë Terezës në Shkup

Presidenti i Republikës Ilir Meta, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Maqedoni, vizitoi qytetin e Manastirit, një nga qendra historike të shqiptarëve...

Sot 14 vite nga Lumturimi i Nënë Terezës prej Papa Gjon...

Plot 14 vite më parë në 19 tetor 2003 Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj 2011 është...

20 vite pa shenjtoren Nënë Tereza

Sot mbushen 20 vite kur në Kalkuta të Indisë në moshën 87-vjeçare murgesha katolike shqiptare Nënë Tereza, fituese e çmimit Nobel për Paqe dhe tashmë...

Skandal, përlyhet shtatorja e Nënë Terezës

Sheshi “Skëndërbeu” në Shkup në orët e hershme të mëngjesit është dëmtuar qëllimisht nga persona të panjohur. Në muralin me figura të historisë shqiptare, persona...

EDITORIAL

BE nuk hap negociatat. Dështim i qeverisë Rama

-Nga dje populli opozitar filloi rrethimin e KZAZ-ve, duke i djegur për të mos lenë shpurën qeveritare...

FORUM

Apeli i Veton Surroit: Shqipëria po shkon drejt humnerës

Nga Veton Surroi Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do...

Armand Shkullaku: Organizata e Rilindjes duhet të shkrihet

Nga Armand Shkullaku- Përgjimet mbi organizatën e strukturuar të Rilindjes dhe, mbi të gjitha, reagimi i saj...