E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Muri i berlinit

Etiketim: muri i berlinit

Kur gjermanët bënin historinë, ne bënim mitingje solidariteti!

Nga Mentor Kikia - Historia nuk është një ekuacion algjebre që ka të njëjtën zgjidhje në çdo vend. Nuk është as formulë kimie, që është...

Shembja e Murit solli liri dhe shpresë. Por e tepruam duke...

“Bufi i Minervës fillon fluturimin e tij, vetëm me ardhjen e muzgut,” shkruante Hegeli tek “Filozofia e së Drejtës”. Ishte një mënyrë poetike për...

Triumfi i Lirisë, Basha përkujton 30 vjetorin e rënies së Murit...

Triumfi i Lirisë - Nga Lulzim Basha 30 vjet më parë, shqiptarët kthyen sytë me shpresë nga Gjermania, atje ku në pjesën e saj lindore...

Tritan Shehu kujton rënien e Murit të Berlinit: Shënoi fundin e...

Ish-deputeti demokrat, Tritan Shehu, përmes një postimi në “Facebook” kujton 30-vjetorin e rrëzimit të Murit të Berlinit. Shehu shkruan se “Zhdukja e asaj barriere 30...

Qindra vetë u vranë në përpjekje për t’u arratisur/ Mbushen 30...

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte...

Tetori Gjerman, Muri i Berlinit në art

Në kuadër të Tetorit Gjerman, u zhvillua aktiviteti i cili u kushtohet strategjive artistike të subversionit në art dhe aktivizimit në kontekstin e Murit...

30 vite pas rënies së Murit të Berlinit, ja barrierat që...

Tridhjetë vjet pas rënies së murit më të famshëm evropian, atë të Berlinit, ende ekzistojnë barriera fizike që ndajnë njerëzit në kontinentin europian. Eshtë...

Serbët do ndërtojnë mur të mur të ri në Mitrovicë

Kryetari i Mitrovicës Veriore Goran Rakiq ka njoftuar se nesër do të fillojë ndërtimi i një strukture të re të fortë betoni në vend...

Evropa, 25 vjet pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik

25 vjet më parë, shpërbërja formale e Bashkimit Sovjetik shënoi rënien e komunizmit në Evropë dhe një epokë të re të demokracisë, liberalizmit perëndimor...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...