E martë, Nentor 12, 2019
Ballina Etiketimet Merkel

Etiketim: Merkel

“20 vite në majë”, Putin pa dorashka: Marrëdhënia me Trump e...

Intervista e Vladimir Putinit për “Financial Times” është një dokument i rëndësishëm historik pasi na tregon sesi tri liderët më të mëdhenj botërorë –...

Emërimet në BE: Merkel kërkon kompromise nga të gjithë

Liderët e Bashkimit Evropian po vazhdojnë konsultimet maratonike, për emërimin e udhëheqësve të institucioneve kryesore të bllokut 28 anëtarësh. Mospajtime të thella po i shoqërojnë...

Merkel për Ballkanin Perëndimor: Fqinjët tanë europianë

Video-podcasti javor i kancelares gjermane, Angela Merkel i kushtohet Konferencës së Ballkanit Perëndimor, vazhdim i Konferencës së Berlinit, që këtë vit zhvillohet në Poznan,...

U shfaq duke u dridhur, Merkel tregon para gazetarëve detajet e...

“Jam mirë”, kështu është shprehur kancelarja Angela Merkel, duke iu përgjigjur gazetarëve që kërkuan të dinin mbi shëndetin e saj, në G20. “Jam e bindur se kjo...

Kush e vrau politikanin e partisë së Merkel, ja çfarë dyshohet

I dyshuari për vrasjen e politikanit të CDU-së, Walter Lübcke ka kryer në vitin 1993 një sulm ndaj një strehimoreje azilkërkuesish. Politikani Lübcke njihej...

Merkel jep lajmin e madh për vendet që kanë paga të...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë një konference të Organizatës Ndërkombëtare të Punës në Gjenevë ka dhënë idenë për të standardizuar pagat në të gjitha...

Merkel telefonon Vuçiç, çfarë u diskutua

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka biseduar përmes telefonit me kancelaren gjermane Angela Merkel lidhur me bllokimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, për...

Macron kundër Merkelit: Emrat aktualë na bllokojnë

Ajo që ishte paralajmëruar ndodhi në samitin e jashtëzakonshëm të udhëheqësve të BE-së. Angela Merkel dhe Emmanuel Macron u përplasën në lidhje me kreun...

Rezultatet gjermane në zgjedhjet e BE-së, përshpejtojnë largimin e Merkel

Partitë kryesore gjermane pësuan përsëri një disfatë rëndë në zgjedhjet parlamentare europiane, veçanërisht për socialdemokratët të cilët humbën ndjeshëm. Rezultati ndoshta mund të përshpejtojë...

Merkel tregon çfarë i duhet Evropës për të mbijetuar

Populizmi, ndërhyrja e rusëve në zgjedhje, fuqia ekonomike kineze: lista e sfidave me të cilat ballafaqohet BE është e gjatë, thotë kancelarja gjermane. Në...

EDITORIAL

Kryeministri Edi Rama i mori të gjitha pushtetet!

-PS ka marrë dje nën kontroll pushtetin më të rëndësishëm në një shtet, që është Gjykata Kushtetuese....

FORUM

Një akt antikushtetues me çmim të shtrenjtë për Shqipërinë!

Nga Sali Berisha Miq, shkaterrimi me qellim kapjen e Gjykates se Larte dhe asaj Kushtetuese nga Edvin Mafia,...

Deutsche Welle: Kontrollet kufitare të vendeve të BE venë në diskutim ekzistencën e Shengenit

Disa vende europiane rivendosën kontrollet kufitare në vitin 2015, kur refugjatët erdhën në Europë. Kontrolli i vazhdueshëm...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com