E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Maturante

Etiketim: maturante

Maturantët mbetës, provimi i parë më 27 gusht

Në datën 1 shtator do të nisin regjistrimet në Universitet por jo të gjithë maturantët janë në pritje të pranimeve nga institucionet e arsimit...

Shkollat e larta-maturantëve: Orientohuni nga tregu i punës

Kur kanë mbetur pak ditë nga përzgjedhja e degëve për studimet e larta, drejtuesit e universiteteve këshillojnë maturantët që të orientohen nga tregu i...

Maturantët me sytë drejt Gjermanisë

Maturantë gjithmonë e më shumë, shohin vendet e BE-së si mundësinë e artë për të ndërtuar themelet e një jete të mirë. Tani që...

Aksidentohet makina me maturantë, të rinjtë në gjendje të rëndë

Një aksident me dy të plagosur rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Bulqizë-Fushë Bulqizë në vendin e quajtur Ura e Vocit. Sipas policisë lokale mësohet...

Dalin datat/ Ja kur nis regjistrimi në universitete i maturantëve fitues

Regjistrimet e maturantëve  kandidatë për student të cilët kanë rezultuar fitues  gjatë konkurseve të pranimit, do të nisi në datë 30 gusht. Regjistrimet do...

Përplaset makina me tre maturantë, po ktheheshin nga festa

Mbrëmja e maturës për pak sa nuk është kthyer në tragjedi për tre maturantë në Fier. Autovetura me të cilin po ktheheshin nga festa drejt...

Matura/ 37 mijë nxënës kalojnë sfidën e matematikes: Vështirësia ishte mesatare

37 mijë maturantë kaluan edhe sfidën e matematikës, duke e cilësuar një provim të nivelit mesatar. Po ashtu siç ndodhi me provimin e gjuhës...

Shtatë mijë maturantë testojnë njohuritë në testin e gjuhës dhe letërsisë

Maturantët u kthyen sërish të premten në gjimnaze, këtë herë për t'ju nënshtruar provimit të gjuhës dhe letërsisë. Në dispozicion kishin vetëm katër ditë...

Maturantja çudit, detaji që ”pushtoi” portalet (FOTO)

Për 18-vjeçarët këto ditë janë të veçanta, por dhe të ngarkuara emocionalisht për shkak të provimeve të maturës. Por jo vetëm stres, gjithashtu edhe...

“Maturantët” gjelbërojnë kodrën e rrezikuar

Nisma e Erion Veliajt është ''kopjuar'' në Gjirokastër. Rreth 180 pemë parku iu shtuan qytetit në një zonë të rrezikuar nga rrëshqitjet. Kontributi erdhi...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...