Ballina Etiketimet Marjana Doda

Etiketim: Marjana Doda

Vizioni (jo) realist i Macron për Europën e Ballkanin

Nga Marjana Doda - Presidenti francez Emmanuel Macron  nëpërmjet vetos së tij për mos hapjen e negociatave me Shqipërine dhe Maqedoninë e Veriut  shpalosi kështu...

Maqedonia e Veriut përballë kushtëzimeve të reja bullgaro-greke

Nga Marjana DODA Jemi një vit nga Marrëveshja e Prespës e cilësuar si e sukseshme, megjithatë frytet e këtij suksesi nuk po i shijon Maqedonia...

Kthim në vitin 1945

Nga Marjana DODA - Nuk e kisha aspak të lehtë kur zgjodha këtë titull të analizës sime, por ndërsa lexoja e mendoja, më dukej sikur...

(Mos) Bindja Demokratike e Patozit

Nga Marjana DODA - Ish-n/kryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi themeloi partinë e re “Bindja Demokratike”. Parti e cila pas regjistrimit  në gjykatë dhe më...

Kush do të jetë Presidenti i parë i Maqedonisë së Veriut?!

Nga Marjana Doda- Maqedonia e Veriut do të zgjedhe presidentin e saj të parë nën emërtimin e ri pas marrëveshjes së Prespës  të nënshkruar më...

Ballkani, peng i mbetjeve nacionaliste

Nga Marjana Doda - Nacionalizmi në Ballkan është si një fosile shekullore që gjithnjë shfaqet si një atavizëm dhe gjeneron plagë në trupin...

Referendumi në Maqedoni…drejt “shansit  historik“ apo bojkotit?

Nga Marjana Doda - Që në lashtësi, atëherë ku ende shumë popuj e kombe përjetonin errësirën e kohës, grekët dhe maqedonasit sollën civilizimin evropian e...

Presidenti Thaçi po krijon Serbinë e Madhe

Nga Marjana Doda - Nëse Ballkani gjithmonë ka qenë fuçi baruti, tashmë po duket se baruti po shpërndahet në kufijtë e Kosovës, dhe fatkeqësisht fitilat...

Greqi-Maqedoni, “lufta” për emrin

Nga Marjana Doda -Të ripagëzohesh pas 2300 vjetësh. Kjo po ndodh sot me shek.XXI në Maqedoni, në vendin e Aleksandrit të Madh që bashkoi...

Maqedonia një vit më pas

Nga Marjana Doda Gjithmonë jam sensibilizuar nga ngjarje të trazuara në rajonin e Ballkanit, shpesh dhe kam shkruar për to, ndërsa më mbanin “pezull “protestat...

EDITORIAL

Presidenti Meta denoncoi planin mafioz të mazhorancës për zaptimin e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat ka sqaruar sot procedurën ligjore që ka ndjekur për...

FORUM

Gjekmarkaj: Ky shtet tashmë është xhungël. Të nxjerrin një ligj në seancën urgjente për të noterizuar edhe synetlliqet

Nga Agron Gjekmarkaj- Sot akti i juristes Arta Vorpsi la pa mend e gojë të madh e të...

Fatos Lubonja: Për partinë e njerëzve të “Astirit”

Nga Fatos Lubonja Fakti që qeveria, Policia, drejtësia, mediat më të rëndësishme, janë bërë palë me disa pak...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com